Sosyal sorumluluk projesi kapsamında siber zorbalık konulu afiş tasarımlarına ilişkin öğrenci görüşleri
Student opinions on poster designs on cyberbullying within the scope of social responsibility project
  1. Tez No: 817972
  2. Yazar: SEMİHA ÖZDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sosyoloji, Fine Arts, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Siber zorbalık, günümüzde çok fazla bilinmeyen bir taciz türüdür. Toplumun büyük bir kısmı, çoğu zaman sosyal medya mecralarından bu zorbalığa maruz kalmaktadır. Bu araştırma, maruz kalınan siber zorbalığa karşı koyabilmeyi ve toplumu bu konu hakkında bilinçlendirebilmeyi sosyal sorumluluk edinmiştir. Bilinçlendirmek adına siber zorbalık konusu bir grafik tasarım ürünü olan afişlerle ele alınmıştır. Sosyal sorumluluk edinilen siber zorbalık konusu için farkındalık yaratmak adına sosyal sorumluluk projeleri katkı sağlamaktadır. Sosyal sorumluluk projeleri hiçbir kâr amacı gütmeden topluma destek vermek için yapılan projelerdir. Bu konunun bir sosyal sorumluluk projesi ile araştırma konusu olmasının nedeni siber zorbalığa uğrayan bireylere destek vermek, zorbalığı uğratan bireylere ise zorbalığı yapmasını engelleyebilmek adına bir görsel anlatım kaynağı oluşturmaktır. Bu bağlamda araştırmada, siber zorbalığın ne olduğunu, belirtilerini ve nasıl önlenebileceği hakkında bilgiler yer edinmiştir. Bilgiler doğrultusunda ise sosyal sorumluluk projesi için konuya uygun tasarlanmış olan örnek afiş tasarımları içerik, tasarım ve bütünlük açısından incelenmiştir. Araştırmanın bütününü, Konya'da bulunan bir vakıf üniversitesinden rastgele seçilmiş öğrencilerinden 88'i kız 62'si erkek olmak üzere toplamda 150 kişi oluşturmuştur. Araştırmanın konusu geniş kapsamlı literatür taraması ile elde edilmiştir. Siber zorbalık hakkında ve siber zorbalık konulu afiş tasarımları ile ilgili öğrencilerin görüşleri alınıp amaç ve problem tanımlanmıştır. Araştırma için tasarlanan afişlerin, hedef kitlelerin çoğunlukla bulunduğu en yakın noktalardaki billboardlarda sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cyberbullying is a type of harassment that is not widely known today. A large part of the society is often exposed to this bullying through social media channels. This research has adopted the social responsibility of countering cyberbullying and raising awareness of the society about this issue. In order to raise awareness, the issue of cyberbullying was addressed with posters, a graphic design product. Social responsibility projects contribute to raise awareness about cyberbullying, which is a social responsibility. Social responsibility projects are projects carried out to support the society without any profit motive. The reason why this issue is the subject of research with a social responsibility project is to support individuals who are cyberbullied and to create a source of visual expression in order to prevent bullying for individuals who are bullied. In this context, the research includes information about what cyberbullying is, its symptoms and how it can be prevented. In line with the information, sample poster designs designed for the social responsibility project were analyzed in terms of content, design and integrity. A total of 150 randomly selected students from a foundation university in Konya, 88 of whom were female and 62 of whom were male. The subject of the study was obtained through a comprehensive literature review. The aim and problem were defined by taking the opinions of the students about cyberbullying and poster designs on cyberbullying. It was aimed to present the posters designed for the research on billboards at the nearest points where the target audiences are mostly located.