Elit boksörlerde sitrülin malat takviyesinin maksimal anaerobik güç üzerine akut etkisinin incelenmesi
Investigation of acute effect of citrulline malate supplementation on maximal anaerobic power in elite boxers
- Tez No: 817971
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİASKER KUMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, elit boksörlerin egzersizden 1 saat önce 8 gram sitrülin malat takviyesi kullanımının maksimal anaerobik güç düzeyine akut etkisini belirleyebilmek için bench press fırlatma ve landmine yumruk atma (sağ-sol kol) testleri ile üst ekstremite zirve gücü ve hızını ölçümlemeyi amaçlamıştır. Araştırma grubu; İstanbul Gelişim Üniversitesinde öğrenim gören yaşları 18-22 yaşları arasında değişen, en az 3 yıl düzenli boks tecrübesi olan ve aktif olarak müsabakalar katılan, 13 elit boksörden oluşmaktadır. Araştırma, tek gruplu ön test-son test deneysel desen ile tasarlanmıştır. Araştırma öncesinde yapılan familirizasyon aşamasında sporculara araştırmanın amacı anlatılmış ve tüm testler ikişer kere denetilmiştir. Ardından araştırmanın birinci ölçüm gününde sporcuların yaş hesaplaması, boy, ağırlık ve 1TM bench press ölçümleri yapılmıştır. 48 saat sonra yapılan ikinci ölçüm gününde sadece bench press fırlatma ve landmine yumruk atma (sağ-sol kol) testleri uygulatılmıştır. İkinci ölçüm gününden 48 saat sonra yapılan üçüncü ölçüm gününde ise tüm sporcular sitrülin malat takviyesini 10 dakika arayla tüketmiş olup sırayla ölçüme alınmıştır. Takviyenin etkisinin doruk noktadayken ölçülmesi hedeflendiğinden katılımcılar ilk 40 dakika gözlem altında tutulmuştur. Her katılımcı 40. dakikada ısınma protokolüne başlamış, 55 ve 65. dakikalarda da bench press fırlatma ve landmine yumruk atma testlerini tamamlamıştır. En son sitrülin malat takviyesi kullanmadan ve kullandıktan sonra kaydedilen sonuçlar karşılaştırılarak sitrülin malat takviyesinin elit boksörler üzerinde etki düzeyi incelenmiştir. Araştırmadaki verilerin istatistiksel analizi SPSS 25 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Güvenilirlik analizinde, tüm değişkenlerin Sınıf İçi Korelasyon Katsayısı (ICC) değerleri hesaplanmıştır. Verilerin normallik dağılımı Shapiro-Wilk testi ile kontrol edilmiştir. Grubun öncesi ve sonrası performans ölçümleri Paired T-Testi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the acute effect of 8 grams of citrulline malate supplementation 1 hour before exercise on the maximal anaerobic power level of elite boxers by measuring upper extremity peak power and velocity through bench press throwing and landmine punching (right-left arm) tests. The study group consists of 13 elite boxers aged between 18-22 years studying at Istanbul Gelişim University, who have at least 3 years of regular boxing experience and actively participate in competitions. The study was designed with a single group pretest-posttest experimental design. The purpose of the study was explained to the athletes and all tests were conducted twice at the familiarization stage before the study. Then, on the first measurement day of the study, the athletes' height, weight and 1RM bench press measurements were taken. On the second measurement day conducted after 48 hours, only bench press throw and landmine punch throw (right-left arm) tests were conducted. On the third measurement day 48 hours after the second measurement day, all athletes consumed citrulline malate supplement 10 minutes apart and measurements were taken again. The participants were kept under observation for the first 40 minutes as it was aimed to measure the effect of the supplement at its peak. Each participant started the warm-up protocol at 40 minutes and completed the bench press throw and landmine punch tests at 55 and 65 minutes. The effects of citrulline malate supplement on elite boxers was examined with comparison of the results recorded with and without citrulline malate supplement. The statistical analysis of the data in the study was evaluated using the SPSS 25 package program. In the reliability analysis, the In-Class Correlation Coefficient (ICC) values of all variables were calculated. The normality distribution of the data was checked with the Shapiro-Wilk test. Pre and post performance measurements of the group were analyzed using the Paired T-Test.