Türkiye'de ceza infaz kurumu hizmetlerinde jandarma'nın rolü: Bir alan araştırması
The role of the gendarme in penitentiary services in Turkey: Problems and solution proposals
- Tez No: 817973
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETHEM TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Suç işleyen bireylerin, işledikleri suçlardan dolayı haklarında verilen kararların infazı ceza infaz kurumlarında gerçekleştirilmektedir. Ceza infaz kurumlarının mimari yapısı ve güvenlik ihtiyacına göre çeşitli türlerde inşa edildiğini ve hizmet verdiği görülmektedir. Ayrıca kurumların fiziki koşullarının insan hakları ve onuru açısından uygun olması, ceza infazına tabi tutulan şahsın ıslahı için gerekli koşulları taşıması hususu her geçen gün önem kazanmaktadır. Jandarma Genel Komutanlığı mülki görevleri kapsamında ceza infaz kurumlarının koruması, sevk ve nakil hizmetlerinde görev almaktadır. Bahsedilen görevlerin yerine getirilmesinde ise birbirinden bağımsız birden fazla kurumun müşterek çalışması gerekmektedir. Bu kapsamda uygulamada çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Yapılan çalışmanın amacı; hükümlü ve tutukluların konuşlandığı kamu kurumunun güvenliğini sağlayan, ayrıca tutuklu/hükümlülerin sevk ve naklini gerçekleştiren jandarmanın karşılaştığı sıkıntıları tespit etmek ve muhtemel çözüm önerilerini ortaya koymaktır. Karşılaşılan sorunların tespiti için nitel araştırma yöntemi kullanmış ve ceza infaz kurumlarında görevli 20 jandarma erkek personelle birebir gerçekleştirilen görüşme neticesinde, karşılaşılan sorunlar tespit edilmiş ve sorunları çözüme yönelik önerileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The execution of the decisions made about the individuals who commit crimes due to the crimes they have committed is carried out in the penitentiary institutions. We see that penitentiary institutions are built and serve in various types according to their architectural structure and security needs. In addition, the fact that the physical conditions of the institutions are suitable in terms of human rights and dignity, and that the person subjected to punishment carries the necessary conditions for the rehabilitation of the person is gaining importance with each passing day. The Gendarmerie General Command is involved in the protection, referral and transfer services of penitentiary institutions within the scope of its civil duties. In the fulfillment of the aforementioned tasks, more than one independent institution should work jointly. The aim of this study; The aim is to identify the problems faced by the gendarmerie, which takes care of the security of the public institution where the convicts and detainees are stationed, and also carries out the transfer and transfer of the detainees/convicts, and to present possible solutions. Qualitative research method was used to identify the problems encountered, and as a result of the one-on-one interviews with 20 male gendarmerie personnel working in penitentiary institutions, the problems encountered were identified and suggestions for solving the problems were put forward.