Total diz protezi uygulanan hastalarda öz yeterliliğin ağrı, hareket korkusu, fonksiyonel iyileşme ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Examining the impact of self-efficacy on pain, kinesiophobia, functional recovery, and quality of life in patients undergoing total knee arthroplasty
  1. Tez No: 817974
  2. Yazar: GÜLSÜM ABALI ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Ortopedi ve Travmatoloji, Nursing, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Amaç: Çalışma; total diz protezi (TDP) uygulanan hastalarda öz yeterliliğin ağrı, hareket korkusu, fonksiyonel iyileşme ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma ileriye dönük izlem çalışmasıdır. Çalışmaya TDP yapılan 145 hasta dahil edildi. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Visual Analog Skala (VAS), Ağrı Öz Yeterlilik Anketi (AÖYA), TAMPA Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), WOMAC Osteoartrit İndeksi ve SF-12 ölçeği ile toplandı. Veriler ameliyattan önce, sonra, birinci ve üçüncü ayda toplandı. Veriler tanımlayıcı istatistikler ve tek değişkenli analizler ile değerlendirildi. Bulgular: Araştırma grubunun yaş ortalaması 66,24±6,99 yıl ve %77,9'u kadındır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the effects of self-efficacy on pain, kinesiophobia, functional recovery, and quality of life in patients undergoing total knee arthroplasty (TKA). Materials and Methods: The study is a prospective follow-up investigation. The study included 145 patients who underwent TKA. The data was collected using the Personal Information Form, the Visual Analog Scale (VAS), the Pain Self-Efficacy Questionnaire (PSEQ), the Tampa Scale for Kinesiophobia (TSK), The Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index (WOMAC), and the SF-12 scale. Data were collected before, after, and in the first and third months after surgery. Descriptive statistics and univariate analysis were used to analyze the data. Results: The study group's mean age was 66.246.99 years, and 77.9% of them were female.