Hiksos istilasından III. Ara Döneme kadar Eski Mısır'da siyasal gelişmeler (MÖ 1650-1076)
Political developments in Ancient Egypt from the Hyksos invasion tothe Third Intermediate Period (1650-1076 BC)
- Tez No: 817980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez kronolojik açından, Hiksos istilası ile başlayıp III. Ara Dönemin sonuna kadar devam eden sürede meydana gelen siyasal gelişmeleri kapsamaktadır. Tezimiz dönem olarak Mısır tarihinde önemli görülen birçok olayın ve yeniliğin yaşandığı bir zaman dilimi olmuştur. Belirtilen zaman diliminde başarılı krallar, ülkeyi yönettiği için Mısır, güney Nübye topraklarından kuzeyde Fırat Nehrine kadar geniş bir coğrafyaya yayılmıştır. Ayrıca Teb kentinin önemi artmış ve kraliyet kenti konumuna yükselmiştir. Teb kentinde yaşayan bu dönemin kralları, Tanrı Amon'u diğer tanrıların üstünde bir konuma yerleştirerek baştanrı yapmışlardır. Eski Mısır için başarılı bir dönem olarak kabul edilen bu tarihi dönemde kraliyet ailesi içerisinde birçok saray entrikası bulunmaktadır. Özellikle hanedanlar arasındaki geçiş dönemlerinde büyük karışıklıklar ortaya çıkmıştır. Bütün bu mücadeleleri azaltmak amacıyla Mısır kralları ülkedeki istikrarı sağlamak için aile içerisinden evlilikler yapma geleneğini sürdürmüşlerdir. Böylece dışarıdan kraliyet ailesine katılımı önlemeye çalışmışlardır. Fakat yine de güçlü komutan ve vezirler iç savaş yolu ile tahta geçmeyi başarmışlardır. Bu çalışmada, Hiksos istilası ile başlayıp III. Ara Dönemin sonuna kadar geçen dönemde oluşan siyasi gelişmeler hakkında bilgi vermek amaçlanmıştır. Bunun için özellikle hiyeroglif metinlerin çevirileri kullanılmıştır. Ayrıca modern Mısırlı tarihçilerin eserleri çalışmaya dahil edilmiştir. Bunun temel nedeni Mısırlı tarihçilerin Eski Mısır kültür ve medeniyetini dünyanın geri kalan toplumlarındaki tarihçilerden daha iyi tanımaları ve doğru saptamalar ile yorumlar üretmeleridir.
Özet (Çeviri)
In chronological terms, this thesis covers the political developments that took place from the Hapsos invasion until the end of the III Intermediate Period. This period was a time of many important events and innovations in Egyptian history. Since successful kings ruled the country during this period, Egypt spread over a wide geography from the southern Nubian lands to the Euphrates River in the north. In addition, the importance of Thebes increased and it became a royal city. The kings of this period, who lived in Thebes, placed the god Amon in a position above other gods and made him a god. In this historical period, which is considered a successful period for Ancient Egypt, many palace intrigues and murders were committed within the royal family. Especially during the transition periods between dynasties, great confusion arose. In order to reduce all these struggles, Egyptian kings continued the tradition of marrying within the family to ensure stability in the country. Thus, they tried to prevent outside accession to the royal family. Nevertheless, powerful commanders and viziers managed to take the throne through civil war. The aim of this study is to provide information about the political developments in the period starting with the Hyksos invasion until the end of the III Intermediate Period. For this purpose, translations of hieroglyphic texts were used. In addition, the works of modern Egyptian historians are included in the study. The main reason for this is that Egyptian historians know the culture and civilization of Ancient Egypt better than historians in the rest of the world and produce accurate findings and interpretations.