Yükseköğretim kurumlarında sürdürülebilirlik iletişimi ölçeği geliştirme çalışması
Developing the sustainability communication scale for higher education institutions
- Tez No: 817991
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN GAMZE BAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tez, Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarında kullanılabilecek bir sürdürülebilirlik iletişim ölçeği geliştirme sürecini detaylı bir şekilde ele almakta ve incelemektedir. Sürdürülebilirlik, ekonomik, çevresel ve sosyal boyutlarıyla toplum ve kurumlar için giderek artan bir öneme sahip olmuştur. Bu bağlamda, sürdürülebilirlik iletişiminin etkinliğini doğru bir şekilde ölçmek ve değerlendirmek için hassas ve güvenilir ölçüm araçlarına ihtiyaç bulunmaktadır. Çalışma, literatürde sürdürülebilirlik iletişimi üzerine derinlemesine bir tarama ile başlamaktadır. Bu tarama sonucunda, yükseköğretim kurumlarına veya diğer organizasyonlara özgü sürdürülebilirlik iletişimini ölçen mevcut ölçüm araçlarının çoğunlukla eksik, yetersiz veya başka ölçekler içerisinde küçük parçalar halinde olduğu gözlemlenmiştir. Bu bulgu, bu tezin amaç ve hedeflerini destekleyen bir önem taşımaktadır. Ölçeğin oluşturulma sürecinde, çeşitli metodolojik adımlar izlenmiştir. Başlangıçta, sürdürülebilirlik iletişimini ölçme potansiyeli taşıyan öğelerden oluşan bir madde havuzu oluşturulmuştur. Bu havuz, hem mevcut literatürden gelen bilgilerin hem de yükseköğretim kurumlarındaki uzmanların görüşlerinin dikkate alınmasıyla kaleme alınmıştır. Belirlenen ifadeler, daha sonra yükseköğretim kurumlarındaki sürdürülebilirlik iletişimini en iyi şekilde ölçebilen ifadeleri belirlemek amacıyla istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Analizler sonucunda elde edilen bulgular, ölçeğin nihai formunu belirlemekte kullanılmıştır. Geliştirilen ölçeğin geçerlilik ve güvenilirlik değerlendirmeleri, çeşitli istatistiksel testler ve analizler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu testler, ölçeğin yükseköğretim kurumlarında sürdürülebilirlik iletişimini etkili ve güvenilir bir şekilde ölçme kapasitesi olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu tez sürdürülebilirlik iletişimi konusunda bilgi boşluğunu doldururken, araştırmacıların ve yükseköğretim kurumlarının kullanımına sunulan geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı sunmaktadır. Bu çerçevede tez sonuçları, sürdürülebilirlik iletişimine dair daha geniş ve kapsamlı araştırmaların önünü açmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis undertakes and examines in detail the process of developing a sustainability communication scale that can be used in higher education institutions in Turkey. Sustainability, with its economic, environmental, and social dimensions, has become of increasing importance for society and institutions. In this context, there is a need for precise and reliable measurement tools to accurately assess the effectiveness of sustainability communication. The study begins with an in-depth review of the literature on sustainability communication. As a result of this review, it has been observed that the existing measurement tools that measure sustainability communication specific to higher education institutions or other organizations are mostly incomplete, insufficient or fragmented within other scales. This finding carries an importance that supports the aims and objectives of this thesis. In the process of creating the scale, various methodological steps have been followed. Initially, a pool of items that have the potential to measure sustainability communication was created. This pool was written taking into account both the information from the existing literature and the views of experts in higher education institutions. The determined statements were then subjected to statistical analyses to determine the statements that best measure sustainability communication in higher education institutions. The findings obtained as a result of the analyses were used to determine the final form of the scale. The validity and reliability evaluations of the developed scale were conducted using various statistical tests and analyses. These tests reveal that the scale has the capacity to effectively and reliably measure sustainability communication in higher education institutions. In conclusion, this thesis not only fills the knowledge gap in sustainability communication, but also provides a valid and reliable measurement tool for the use of researchers and higher education institutions. In this framework, the results of the thesis pave the way for broader and more comprehensive research on sustainability communication.