Zaman yönetimi
Time management
- Tez No: 81800
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada öncelikle zaman kavramı, ve zaman yönetiminin gereklilikleri üzerinde durulmuştur. Giriş bölümünde zaman ile ilgili kavramlar açıklanmış, ilk bölümde zamanın analizi, zaman yönetim döngüsü ele alınmıştır. Öncelikle mevcut zaman kullanımının analiz edilmesi ve bu işlem için kullanılabilecek teknikler anlatılmıştır. Daha sonra zaman problemlerinin analiz edilmesi ve kendi kendini değerlendirme aşamaları tanımlanmıştır. Bu şekilde hedef ve önceliklerin saptanması ve bu hedefler için gereken planların yapılması anlatılmıştır. Bu işlemi gerçekleştirmek için yapılması gereken planlar üzerinde durulmuş, günlük ve süresel planlamalar tanımlanmıştır. Sonuç olarak zaman yönetim teknikleri tek tek açıklanmış, bu konularda uygulanabilecek önlemler anlatılmıştır. İkinci bölümde, bu konuda bir alan çalışması uygulanmıştır. Yöneticiler yönetsel kademe (alt, orta ve üst kademe yönetici), yaş (30 altı, 30-40 arası ve 40 üzeri) ve cinsiyet olarak alt guruplara ayrılmış ve bu guruplar planlama, örgütleme, denetleme konularında zaman yönetimine olan ihtiyaçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This study is first focused on the necessity of time and time management. In introduction, time related subjects have been defined. First chapter deals with the analysis of time and time management circle. First of all, analysis of the current time usage & the necessary techniques to perform this analysis has been defined. Then, to analysis of time problems and self-assessment steps have been stated. By this way, to determine the priorities, aim and the way of establishing necessary plans has been clarified. In order to realize these process, required plans has been defined, daily & periodical plans have been described. As a result, all time management techniques have been checked one by one. And the necessary precautions have been underlined. In the second chapter, a survey has been applied. As a result of this survey, managers have been examined on the need of time management regarding planning, organizing, inspection by dividing them in to subgroups regarding management level (top, medium, and bottom management), age (over 40, 30-40, below 30) and sex.