Devlet hastaneleri döner sermaye muhasebe sistemi ve organizasyonu: bir uygulama
Revolving caspital accounting system and organization in state hospitals: An implementation
- Tez No: 818014
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SERDAR ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Devlet hastaneleri döner sermaye işletmeleri, esas faaliyeti olan hasta odaklı sağlık hizmeti sunumunun yanında, işletme faaliyetleri de yürütmektedir. Bu faaliyetlerinde, atıl kaynaklarını kullanarak yeni ek kaynak elde etmektedir. Bu ek kaynaklar, döner sermaye geliri olarak hastane giderlerinde kullanılmak üzere değerlendirilmektedir. Zamanla çok büyük fonlara ulaşan bu gelirler, hastane giderlerinin karşılanması ve yasal yükümlülüklerinin ödenmesi gibi işlemlerde kullanılmaktadır. Döner sermaye gelirlerinin kullanılması kadar döner sermaye giderlerinin de incelenmesi ülke ekonomisi açısından önemlidir. Çalışmada, devlet hastanelerinde döner sermaye gelir tahakkuku ve tahsilatına sebep olan işlemler ile gider tahakkuku ve ödemelerine neden olan durumlar, muhasebe işlemleri ile açıklanmak istenmektedir. Devlet hastaneleri, döner sermayeli işletmeler olmaları nedeniyle Hazine ve Merkez pay ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu payını hasılattan ödemektedir. Bu ödemeler, döner sermaye özellikli işlemler olması nedeniyle önemlidir. Devlet hastaneleri, döner sermaye muhasebe işlemlerini tek düzen muhasebe sistemine göre yapmaktadır fakat uygulamada döner sermaye işletmesi olmasından kaynaklı birtakım özellikli muhasebe işlemlerine sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
State hospitals revolving fund enterprises carry out business activities in addition to patient-oriented health service provision, which is their main activity. In these activities, it obtains new additional resources by using its idle resources. These additional resources are evaluated to bu used in hospital expenses as revolving fund income. These revenues, which reach huge funds over time, are used in transactions such as meeting hospital expenses and paying legal obligations. Exam ination of revolving fund expenses as well as the use of revolving fund incomes is important for the country's economy. In the study, it is desired to explain the transactions that cause revolving fund income accrual and collection in state hospitals and the situations that cause expense accrual and payments, with accounting transactions. Since public hospitals are businesses with revolving funds, they pay the Treasury and the Central share and the Social Services and Child Protection Agency share from the revenue. These payments are important because they are revolving fund transactions. State hospitals perform their revolving fund accounting transactions according to the uniform accounting system, but in practice, it has been determined that they have some specific accounting transactions due to the fact that they are revolving funds.