Aileye yönelik manevi destek hizmetlerinin aile ve dini rehberlik bürosu personeli tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of spiritual support services for family by family and religious guidance office staff
- Tez No: 818013
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, manevi destek hizmetleri sunan Aile ve Dini Rehberlik Bürosu (ADRB) personeli ile gerçekleştirilmiştir. Bu açıdan ADRB personelinin dini ve danışmanlık bilgi ve becerileri, manevi danışmanlık ve rehberlik eğitim durumları, sorun sağaltma ve manevi destek hizmeti sunarken kullanılan teknik, yöntem ve yaklaşımları, manevi destek sürecinde zorlanılan yerler ile aileye yönelik sunulan manevi destek hizmetlerinin ilgili personel tarafından değerlendirmeleri analiz edilmiştir. Bu araştırmayla manevi danışmanlık hizmeti personelin tutum, davranış ve değerlendirmelerinden edinilen bulgular aracılığıyla ADRB'lerde sunulan manevi destek hizmetlerine katkıda bulunması düşünülmektedir. Bu araştırma ile ADRB'deki manevi destek hizmetleri kapsamında personelin dini ve danışmanlık yeterlilikleri, kişisel özellikleri, müdahale ve uygulamalarda kullanılan yöntem, teknik ve yaklaşımlar, alınan eğitimler, zorlanılan konular gibi temalar katılımcıların değerlendirmelerinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi ile fenomenolojik yaklaşımdan yararlanılmıştır. Kütahya İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu personeli olan 12 katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu ile görüşmeler gerçekleştirilmiş, veriler nitel veri analizi programı olan MAXQDA 2022 kullanılarak analiz edilmiştir. ADRB personelinin yeterli dini eğitim ve tecrübe sahibi hissetmelerine karşı danışmanlık eğitim ve becerilerinde yetersiz hissettikleri, müdahale ve uygulama tekniklerinde dua, zikir gibi dini argümanların yanı sıra soru cevap, etkin dinleme ve bibliyoterapi gibi yöntem ve teknikleri kullandıkları, geliştirilen projelerle toplu görüşmeler gerçekleştirdikleri, aile içi iletişimsizlik, hurafeler ve çarpık ilişkiler konularında zorlandıkları sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the staff of Family and Religious Guidance Office (ADRB), which provides moral support services. In this respect, ADRB personnel's religious and counseling knowledge and skills, spiritual counseling and guidance education status, techniques, methods and approaches used while providing problem-solving and spiritual support services, places where they have difficulty in the moral support process, and the evaluations of the moral support services offered to the family by the personnel were analyzed. With this research, it is thought to contribute to the moral support services offered in ADRBs through the findings obtained from the attitudes, behaviors and evaluations of staff providing spiritual counseling services personnel. With this research, it is aimed to reveal the evaluations of personnel under themes such as religious and counseling competencies, personal characteristics, methods, techniques and approaches used in interventions and practices, training received, and difficult issues within the scope of moral support services in ADRB. Qualitative research method and phenomenological approach were used in the research. Semi-structured interview form was conducted with 12 participants, who are staff of Kütahya Provincial Mufti's Family and Religious Guidance Office, and the data were analyzed using MAXQDA 2022, a qualitative data analysis program. It has been concluded that ADRB personnel feel inadequate in counseling training and skills, although they feel they have sufficient religious education and experience, they use methods and techniques such as question-answer, active listening and bibliotherapy as well as religious arguments such as prayer and dhikr in intervention and practice techniques, and they hold collective meetings with the developed projects and they have difficulties in terms of lack of communication within the family, superstitions and distorted relations.