Üniversite öğrencilerinin aile ve grup aidiyetleri ile sosyal medya ve akıllı telefon kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi: Bir karma model araştırması
Examining the relationship between university students' family andgroup belonging and social media and smartphone usage: A mixed model research
  1. Tez No: 803357
  2. Yazar: ABDULKADİR KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA GÖKLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Odaklı Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Üniversite öğrencilerinin teknolojinin hızla ilerlemesinin etkisi ile akıllı telefon ve sosyal medya üzerinde bir bağımlılık geliştirdikleri gözlemlenmektedir. Araştırmada üniversite öğrencilerinin sosyal medya ve akıllı telefon kullanımlarının aile ve grup aidiyetlerinden etkilenip etkilenmediğini belirlemek amaç edinilmiştir. Bu amaçla üniversite öğrencilerine yönelik; Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Aile Aidiyeti Ölçeği ve Grup Aidiyeti Ölçeği uygulanmıştır. Ayrıca araştırmacı tarafından hazırlanan derinlemesine görüşme formu ile nitel veriler elde edilmiştir. Bu verilerle üniversite öğrencilerinin aile ve grup aidiyet düzeylerinin sosyal medya ve akıllı telefon bağımlılık düzeylerine göre yordanması gerçekleştirilmiş, sonrasında ise bireylerin sosyal medya ve akıllı telefon kullanım deneyimlerine ilişkin nitel veriler ile nicel veriler desteklenmiştir. Araştırmanın nicel bölümüne toplam 635 üniversite öğrencisi katılım sağlamış, nitel bölümünde ise 10 erkek 10 kadın olmak üzere toplam 20 üniversitesi öğrencisi ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Nicel verilerin analizinde regresyon, T-testi, ANOVA analizi, Kruskal Wallis testi; nitel verilerin analizinde ise N-Vivo programı kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde üniversite öğrencilerinin sosyal medya ve akıllı telefon bağımlılık düzeyleri ile aile ve grup aidiyet düzeylerine ilişkin veriler sunulmuş, nitel bölümünde ise üniversite öğrencilerinin sosyal medya ve akıllı telefon kullanım amaçları, bağımlı olduklarını gösteren belirtiler, pandemi döneminde sosyal medya ve akıllı telefon kullanım alışkanlıklarının nasıl değiştiği, aile ve gruplara duydukları aidiyetlerine ilişkin deneyimleri ortaya çıkartılmıştır. Araştırmada üniversite öğrencilerinin aile ve grup aidiyet düzeylerinin sosyal medya ve akıllı telefon bağımlılıklarını etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına yönelik neler yapılabileceği sosyal hizmet disiplini ile bağlantılı olarak öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is observed that university students develop an addiction to smartphones and social media with the effect of the rapid progress of technology. The aim of the study is to determine whether the use of social media and smartphones by university students is affected by family and group belonging. For this purpose, for university students; Smartphone Addiction Scale, Social Media Addiction Scale, Family Belonging Scale and Group Belonging Scale were applied. In addition, qualitative data were obtained with the in-depth interview form prepared by the researcher himself. With these data, the family and group belonging levels of university students were predicted according to their social media and smartphone addiction levels, and then qualitative data and quantitative data on the social media and smartphone usage experiences of individuals were supported. A total of 635 university students participated in the quantitative part of the research, and in-depth interviews were conducted with a total of 20 university students, 10 male and 10 female, in the qualitative part. In the analysis of quantitative data, regression, T-test, ANOVA analysis, Kruskal Wallis test; N-Vivo program was used in the analysis of qualitative data. In the quantitative part of the study, data on social media and smartphone addiction levels, family and group belonging levels of university students were presented, and in the qualitative part, university students' social media and smartphone usage purposes, symptoms showing that they were addicted, how social media and smartphone usage habits during the pandemic period were presented and their experiences of belonging to families and groups were revealed. In the study, it was concluded that the family and group belonging levels of university students affect their social media and smartphone addictions. What can be done about the results of the research is presented as a suggestion in connection with the social work discipline.