Yeni evlenmiş çiftlerin yaşadıkları aile içi sorunların ve beslenme alışkanlıklarının aile danışmanlığı kapsamında incelenmesi
Investigation of family problems and nutritional habits of newly married couples in the scope of family counseling
- Tez No: 818033
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÜNÜSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İlk yıllar, bir evliliğin temellerinin atıldığı dönemdir. Yeni evli bireyler için; evliliğin getirmiş olduğu rol ve sorumluluklar, karar mekanizmalarının ortak olması, ortaya çıkagelen sorunların çözüme kavuşturulması önem arz etmektedir. Evliliğin ilk dönemleri güçlüklerin ve zorlukların yaşanabildiği dönemlerdendir. Araştırmalar evliliğin ilk 5 yılını atlatan çiftlerin evliliğin sonraki dönemlerinde daha mutlu olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda TÜİK verileri de evliliğin ilk 5 yılında meydana gelen boşanma oranlarının diğer yıllara göre daha yüksek olduğu yönündedir. Yeni evli çiftlerin uyum problemlerinin, evlilikte yaşadığı sorunların ve evliliğe yönelik bakış açılarının aile danışmanlığı kapsamında incelenmesi, sorunların ana odağının belirlenmesi bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bu çalışmada ilgili konuların incelenmesi üzerine saha tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırma nitel araştırma tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada toplanan verilerin çözümlenmesinde ve yapılan görüşmelerin değerlendirilmesinde alınan cevaplara anında dönüt sağlaması, değişen koşullara uyum sağlama gibi özelliklerinden dolayı yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırma evreni Konya ilinde yaşamakta olan bireylerden oluşmakta, örneklemi ise Konya ilindeki Karatay, Meram ve Selçuklu merkez ilçelerinde yaşamakta olan yeni evli çiftlerden oluşmaktadır. Çalışılan örneklem grubunda Konya' da yaşayan 25 yeni evli çift rastgele seçilmiştir. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak toplanan verilerin çözümlenmesinde ve yapılan görüşmelerin değerlendirilmesinde nitel analiz türlerinden biri olan içerik analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda aile içerisinde iletişim problemlerinin ve uyum problemlerinin yoğun olarak yaşandığı ve beraberinde cinsel, ekonomik ve köken aile problemlerinin de diğer faktörlere nazaran daha kısıtlı bir biçimde yaşandığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Evliliğin ilk zamanlarında yaşanan sorunların boşanmaya sebebiyet verebileceği sonuçlarına da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first years are the period when the foundations of a marriage are laid. For newly married individuals; It is important that the roles and responsibilities brought by marriage, the sharing of decision mechanisms, and the resolution of emerging problems are important. The first period of marriage is one of the times when difficulties and difficulties can be experienced. Studies show that couples who get through the first 5 years of marriage are happier in the later stages of marriage. In this direction, the data of TUIK indicate that the divorce rates in the first 5 years of marriage are higher than in other years. The aim of this research is to examine the adjustment problems of newly married couples, the problems they experience in marriage and their perspectives on marriage within the scope of family counseling, and to determine the main focus of the problems. In this study, the field scanning model was used to examine the related subjects. The research was carried out using qualitative research technique. In the analysis of the data collected in the research and in the evaluation of the interviews, semi-structured interview technique was used due to its features such as providing instant feedback to the answers received and adapting to changing conditions. The research population consists of individuals living in Konya, and the sample consists of newly married couples living in the central districts of Karatay, Meram and Selçuklu in Konya. In the sample group studied, 25 newly married couples living in Konya were randomly selected. In the research, content analysis technique, which is one of the qualitative analysis types, was used in the analysis of the data collected using the semi-structured interview technique and in the evaluation of the interviews. As a result of the research, it has been concluded that communication problems and adaptation problems are intensely experienced in the family, and sexual, economic and family of origin problems are experienced more limitedly than other factors. It has also been concluded that the problems experienced in the early stages of marriage can lead to divorce.