Graves hastalığı tanısı alan hastalarda tedaviöncesi ve sonrası osteopontin düzeylerinindeğerlendirilmesi
In patients diagnosed with graves diseaseevaluation of osteopontin levels before and after treatment
- Tez No: 818041
- Danışmanlar: PROF. DR. ECE HARMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Graves Hastalığı en sık orta yaş (20-40) kadınlarda görülen otoimmün bir hastalıktır. Graves hastalığının yıllık insidansı % 0,03‟ dür ve toplumun % 0,5-1‟ inde saptanmaktadır. Osteopontin multifonksiyonel bir ekstrasellüler matriks proteinidir. Fibroblast, osteoblast, dendritik hücreler gibi çeşitli doku tipleri tarafından biosentez edilir. Çeşitli 48 otoimmun hastalıklarda yüksek saptanarak potansiyel bir proinflamatuar sitokin olarak kabul edilmiştir. Biz çalışmamızda, otoimmun bir hastalık olan Graves Hastalığında proinflamatuar bir belirteç olan osteopontin düzeylerini inceleyerek tedavi öncesi ve sonrası ölçülen serum osteopontin düzeyleri arasında istatistiksel anlamlı fark olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Çalışmaya dahiliye ve endokrionoloji polikliniğine başvuran 50 hasta alındı. Bunların 30‟ u (4 erkek, 26 kadın) yeni tanı almış Graves hastası iken, 20‟ si (7 erkek, 13 kadın) sağlıklı kontrol grubunu oluşturmaktaydı. Bu hastaların tanısı; hipertiroidi kliniği, fizik muayene bulguları, tiroid fonksiyon testlerinin değerlendirilmesi (sT3 ve sT4‟ün yüksekliği, TSH‟nin baskılanması), TRAb pozitifliği, tiroid ultrasonografisi ve tiroid sintigrafisine dayanılarak konuldu. Hastalara antitiroid ilaç tedavisi başlandı. Hastalara tedavi öncesi ve sonrasında TFT, Tiroid antikorları ve osteopontin düzeyleri bakıldı. Hastaların yaş ortalaması 44,87±15,46 yıl iken sağlıklı kontrol grubunun yaş ortalaması 41,3±16,54 yıl idi. Olguların demografik ve klinik özellikleri dağılımı incelendiğinde; ailede otoimmün tiroid hastalığı olması, klinik bulgular ve ekzoftalmus varlığı oranları açısından hasta grubu ile sağlıklı kontrol grubu olguları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0,05). Hasta grubu olguların BMI ve TSH değerleri kontrol grubu olguların değerlerinden istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu (p0,05). 49 Hasta grubu olguların tedavi öncesine göre tedavi sonrasında TSH değerleri istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek idi (p0,05). Hasta grubu olguların tedavi öncesi ve sonrasında bakılan osteopontin değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Daha önce belirtmiş olduğumuz gibi yapılan çalışmalarda otoimmun hastalıkların osteopontin ile ilişkisi ve graves hastaları ile yapılan tek çalışmada da graves hastalığı patopenezi ile osteopontin arasında ilişki tanımlanmıştır. Fakat çalışmamızda gruplar arasında serum osteopontin düzeyleri açısından anlamlı fark gözlenmemiştir. Bu sonucun vaka sayısının yetersizliğinden kaynaklanabileceği düşünülmektedir. İleride vaka sayısı arttırılarak graves hastalarında osteopontin düzeylerine bakılması planlanmaktadır. Böylece osteopontin düzeylerinin; Graves hastalığı ve diğer otoimmun hastalıklarda prognostik belirteç olabileceği, tedaviye yanıt ve tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi gibi kritik soruların yanıtlarının bulunmasında rol oynayabileceği düşüncesi heyecan yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Graves' disease is an autoimmune disorder that most commonly seen in middle-aged (20-40) women. The annual incidence of Graves disease is 0,03 % and 0,5-1 % of the general population have graves disease. Osteopontin is a multifunctional extracellular matrix protein. Osteopontin is biosynthesized by a variety of tissue types including fibroblasts, osteoblasts and dendritic cells. OPN was determined high levels in several autoimmune diseases so that identified as a proiflammatory cytokin. In our study, we aimed to examine serum osteopontin levels before and after 50 treatment in patients with Graves Disease and to investigate whether there is a statistically significant difference. 50 patients who were applied to the internal medicine and endocrinology clinic were recruited for the study. 30 people(4 male, 26 female) of them have newly diagnosed Graves' disease, while 20 people (7 males, 13 females) is healthy control group. These patients were identified by basing symptoms of hyperthyroidism, physical examination findings, evaluation of thyroid function tests (high FT3 and FT4, low TSH), TRAb positivity, thyroid ultrasonography and thyroid scintigraphy. Antithyroid drug therapy was initiated in patients . TFT, thyroid antibodies and osteopontin levels were measured before and after treatment. The average age of the patients was 44.87 ± 15.46 years and average age of the control group was 41.3 ± 16.54 years. When the distribution of demographic and clinical characteristics of the patients examined , statistically significant difference was found for clinical findings , in the family to have autoimmune thyroid disease and the presence of exophthalmus rates between the patient group and healthy control group (p 0,05). BMI and TSH values in the patient groups were significantly lover than control groups (p 0,05). The patient groups TSH levels after treatment were significantly higher than before treatment (p 0,05). 51 Osteopontin levels before and after treatment in patients were found no statistically significant difference (p> 0,05). As stated previously in studies identified the relationship between autoimmune diseases and osteopontin and the relationship between opn to the pathogenesis of graves‟ disease. But in our study, no significant difference between the groups was observed in serum osteopontin levels. This result is thought to be due to the insufficient number of cases. In the future measuring the osteopontin levels in patients with Graves disease are planning by increasing the number of cases. So that levels of osteopontin; may be a prognostic indicator in Graves disease and other autoimmune diseases and could play a role in finding answers to critical questions, such as assessment of treatment response and effectiveness and these thoughts creates excitement.