Graves hastalarında D vitamini eksikliğinin ve tedavisinin tiroid fonksiyonları ile otoimmunite üzerine etkisi
The effect of vitamin D deficiency and treatment on thyroid functions and autoimmunity in patients with graves
- Tez No: 778967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR UÇAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Graves hastalığı (GH), TSH reseptörüne yönelik antikorların reseptöre bağlanarak, tiroid hormonlarının aşırı sentezine ve salgılanmasına yol açtığı 'Otoimmun' hastalıktır. Guatr ve hipertiroidi tablosuna ek olarak Graves Orbitopatisi (GO), hastalığın en sık görülen ve en ciddi tiroid dışı bileşenini oluşturur. GH, iyot yeterli toplumlarda aşikar hipertiroidinin en sık nedenidir. İmmun sistemin hem B hücreleri hem de T hücreleri tiroid bezindeki GH'ye kronik inflamatuar reaksiyonda merkezi bir rol oynar. D vitamininin klasik olarak bilinen kemik ve mineral homeostazındaki birincil rolü dışında hem doğal hem de adaptif bağışıklık sistemi üzerinde güçlü immunomodülatör etkileri vardır. Epidemiyolojik kanıtlar, D vitamini eksikliği ile çeşitli otoimmun hastalıkların insidansında artış arasında önemli bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu verilere dayanarak çalışmamızda D vitamini eksikliği ve tedavisinin Graves hastalığının laboratuvar ve klinik parametrelerine etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 01.01.2021 - 01.06.2022 tarihleri arasında SBÜ Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniği'nde Graves Hastalığı tanısı almış ve takip edilen hastalar retrospektif olarak incelendi. Bu hasta popülasyonundan, tedavi başlangıcında anti-tiroid tedaviyle birlikte D vitamini başlanan ve başlanmayan hastalar olarak iki grup oluşturuldu. Bu iki grubun tanı anındaki ve tedavi sonrası 3. aydaki verileri kaydedildi ve karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 40,2±11,3 (min:19 ve maks:63) olan 11'i erkek (%27,5) 40 Graves hastası ve yaş ortalaması 33,8±11,1 olan 10'u erkek (%27,7) 37 sağlıklı olgu dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Graves Disease (GD) is an 'autoimmune' disease in which antibodies synthesized against the TSH receptor bind to this receptor, causing over-synthesis and secretion of thyroid hormones. In addition to goiter and hyperthyroidism, Graves' Orbitopathy (GO) constitutes the most common and most serious non-thyroid component of the disease. GD is the most common cause of overt hyperthyroidism in iodine-sufficient populations. Both B cells and T cells of the immune system play a central role in the chronic inflammatory reaction to GD in the thyroid gland. Apart from its classically known primary role in bone and mineral homeostasis, vitamin D has potent immunomodulatory effects on both the innate and adaptive immune system. Epidemiological evidence indicates a significant association between vitamin D deficiency and an increased incidence of various autoimmune diseases. Based on these data, we aimed to examine the effects of vitamin D deficiency and its treatment on the laboratory and clinical parameters of Graves Disease. Materıals and Methods: Patients diagnosed with Graves Disease and followed up in the Endocrinology and Metabolic Diseases Outpatient Clinic of Diskapi Yildirim Beyazit Training and Research Hospital between 01.01.2021 and 01.06.2022 were retrospectively analyzed. From this patient population, two groups were formed as the patients who were started vitamin D with anti-thyroid treatment at the beginning of the treatment and those who were not started with vitamin D. The data of these two groups at the time of diagnosis and 3 months after treatment were recorded and compared. Results: The study included 40 Graves patients, with a mean age of 40.2±11.3 (min:19 and max:63). 11 (27.5%) of them were male. 37 healthy subjects were included with a mean age of 33.8±11.1 years. 10(27.7%) of them were male.