Hipertiroidide radyoaktif iyot tedavisi: tedavi etkinliği ve etkileyen faktörler
Radioiodine therapy in hyperthyroidism: Effectiveness and factors affecting the outcome
- Tez No: 415150
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT TÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Hipertiroidi tedavisinde radyoaktif iyot tedavisinin temel amacı hipertiroidiyi elimine ederek ötiroidi ya da hipotiroidiyi sağlamaktır. Çoğu hastada tek doz radyoaktif iyot tedavisi ile başarıya ulaşılabilmektedir. Ancak bazı hastalar nüks ya da persistan hastalık nedeniyle yeniden tedaviye ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışmada hipertiroidide radyoaktif iyot tedavisinin etkinliğini saptamak ve tedavi başarısını etkileyen faktörleri ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya 1988-2014 yılları arasında kliniğimizde hipertiroidi nedeniyle radyoaktif iyot tedavisi uygulanan, tedavi sonrası en az 6 ay takip edilen, klinik bulguları ve laboratuvar kayıtları arşivde mevcut olan 190 hasta dahil edildi. Hastaların 57' si (%30) erkek, 133' ü (%70) kadındı ve yaş ortalaması 53,8±14,6 idi. Hastalar etiyolojiye göre Graves hastalığı (n=118, %62), toksik multinodüler guatr (n=31, %16), toksik adenom (n=38, %20) ve amiodarona bağlı tirotoksikoz (n=3, %2) olarak gruplandırıldı. Tedavi sonrası en az 6 aylık takip boyunca laboratuvar ve klinik bulgular ile yapılan değerlendirmeye göre hipotiroidi ve ötiroidi başarılı tedavi; yeniden tedavi gerektirecek nüks ya da persistan hastalık başarısız tedavi olarak kabul edildi. Tedavi etkinliği, tedavi başarısını etkileyen faktörlerle analiz edildi. İlk tedavi sonrası nüks ya da persistan hastalık nedeniyle yeniden tedavi alan hastaların sonuçları ise ayrıca değerlendirldi. Bulgular: Tedavi sonrası 162 (%85) hastada başarı elde edilirken 28 (%15) hastada nüks/persistan hastalık nedeniyle tedavi başarısızlıkla sonuçlandı. Tedavi başarısı sağlanan hastalardan 120' sinde (%63) hipotiroidi 42' sinde (%22) ötiroidi olduğu saptandı. Toksik nodüler guatr ile Graves hastalığında tedavi başarısı benzerdi (%90 ve %83).
Özet (Çeviri)
Radioiodine therapy in hyperthyroidism: Effectiveness and factors affecting the outcome Objective: The essential objective of the radioiodine therapy is to eliminate the hyperthyroidism and provide euthyroidsim or hypothyroidism. In most patients it is possible to obtain a firm success by a single dose. On the other hand, some patients need retreatment because of the relapsing or persistant disease. The aim of this study is to evaluate the effectiveness of radioiodine therapy in hyperthyroidism and to determine factors affecting the outcome. Materials and Methods: In this retrospective study, 190 patients who were treated by radioactive iodine in our clinic in the years 1988-2014 were analyzed. These patients were observed for at least 6 more months after the treatment, and the clinical findings and laboratory results of these patients are archived and are available. Of the patients 57 (30%) were male, 133 were female (70%) and the mean age was 53,8±14,6. The patients were categorized according to the ethyology of hyperthyroidism as Graves' disease ( n=118, 62%), toxic multinodilar goiter ( n=31, %16), toxic adenoma (n=38, 20%) or amiodarone induced thyrotoxicosis (n=3, 2%). During the six months of observation period after the treatment, hypothyroidism and eutyhroidism were defined as successful treatments, whereas relapses and persistent diseases were defined as ineffective treatments based on the clinical examinations and the laboratory results. The effectiveness of the treatment was analyzed in light of the factors affecting it. Also the results regarding patients who were retreated due to recurrence or persistent disease, were evaluated separately. Results: In total 162 (85%) patients were successfully treated while 28 (15%) relapsed or persistent disease patients' treatments have failed. Of the patients whose treatments were a success, 120 (63%) were hypothyroid patients, and 42 (22%) were euthyroid patients. The success of toxic nodular goiter group and Graves' disease group were similar (90% and 83% respectively).