İlköğretim matematik öğretmenliği lisans öğrencilerinin kutupsal koordinatlarda alan, hacim ve yay uzunluğu konusunda alan bilgilerinin incelenmesi
An investigation into content knowledge of primary school mathematics pre-service teachers' on area, volume and arc-length in polar coordinates
- Tez No: 818043
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırmanın amacı; ilköğretim matematik öğretmenliği lisans öğrencilerinin kutupsal koordinatlarda alan, hacim ve yay uzunluğu konularındaki alan bilgilerini, analiz dersine yönelik tutumlarını ve analiz dersindeki akademik başarılarını belirlemektir. Bir diğer amaç ise, elde edilen analiz dersine yönelik tutum puanları ile kutupsal koordinatlarda alan, hacim ve yay uzunluğuna ilişkin konu alan bilgisi başarı puanları ve analiz dersindeki akademik başarısı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca, kutupsal koordinatlarda alan, hacim ve yay uzunluğu konu alan bilgisi başarı puanları ve analiz dersine yönelik tutum puanları ile cinsiyetleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olup olmadığını incelemek amaçlanmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda sekiz alt problem belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2021- 2022 eğitim öğretim yılında İzmir ilindeki Dokuz Eylül Üniversitesinde ilköğretim matematik öğretmenliği 1. Sınıfta öğrenim görmekte olan 65 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan genel tarama modelinden yararlanılmıştır. Ayrıca, kutupsal koordinatlarda alan, hacim ve yay uzunluğuna ilişkin konu alan bilgisi başarı testi uygulanması sürecinde tekil tarama modeli; analiz dersine yönelik tutum ölçeğinin uygulanması sürecinde ise örneklemin başarı ve tutumu arasındaki ilişki inceleneceğinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. İki tane veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlardan birincisi; analiz dersine yönelik tutumu ölçmek için, Huang ve Lin (2015) tarafından geliştirilen ve Hacıömeroğlu (2020) tarafından Türkçeye uyarlanan, 5'li Likert tipinde olan ve 20 maddeden oluşan“Analiz Tutum Ölçeği”dir. Veri toplama araçlarından ikincisi ise; kutupsal koordinatlarda alan, hacim ve yay uzunluğu konularındaki alan bilgilerini incelemeyi amaçlayan, 8 adet açık uçlu sorudan oluşan, araştırmacı tarafından geliştirilen ve uzman görüşleri doğrultusunda düzenlenen“Kutupsal Koordinatlarda Alan, Hacim ve Yay Uzunluğu Konu Alan Bilgisi Başarı Testi”dir. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 24.0 paket programı kullanılmıştır. Normallik analizi sonucunda; veri toplama araçlarından elde edilen verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, çalışmanın alt problemlerine yanıt bulabilmek için yapılan analizlerde parametrik testler kullanılmıştır. Verileri analiz ederken; betimsel istatistik, frekans ve yüzde tablosu, bağımsız örneklemler için t-testi, Pearson Korelasyon testinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; lisans öğrencilerinin kutupsal koordinatlarda alan hesabı konusunda yüksek, hacim hesabı konusunda düşük ve yay uzunluğu hesabı konusunda orta düzeyde başarılı oldukları görülmüştür. Ayrıca, lisans öğrencilerinin analiz dersine yönelik tutumlarının orta düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Lisans öğrencilerinin kutupsal koordinatlarda alan, hacim ve yay uzunluğu konu alan bilgisi başarı testi toplam puanlarının, cinsiyete göre, kadın öğrencilerin lehine, istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği; analiz dersine yönelik tutumlarının ise cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Lisans öğrencilerinin kutupsal koordinatlarda alan, hacim ve yay uzunluğu konu alan bilgisi başarı testi toplam puanları ile analiz dersine yönelik tutumları arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Aynı şekilde, öğrencilerin analiz dersindeki akademik başarısı ile analiz dersine yönelik tutumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose of the research; The aim of this study is to determine the field knowledge of undergraduate mathematics teaching undergraduate students about area, volume and arc length in polar coordinates, their attitudes towards the analysis course and their academic success in the analysis course. Another aim is to examine the relationship between the obtained attitude scores towards the analysis course and the success scores of the subject knowledge of the area, volume and arc length in polar coordinates, and the academic success in the analysis course. In addition, it is aimed to examine whether there is a statistically significant difference between the field knowledge achievement scores and the attitude scores towards the analysis course and gender in polar coordinates. For these purposes, eight sub-problems were determined. The sample of the study consists of 65 undergraduate students studying in the first grade of primary school mathematics teaching at Dokuz Eylül University in the province of Izmir in the 2021-2022 academic year. In this study, general survey model, which is one of the quantitative research methods, was used. In addition, in the process of applying the domain knowledge achievement test related to area, volume and arc length in polar coordinates; In the process of applying the attitude scale towards the analysis course, the relational screening model was used since the relationship between the success and attitude of the sample would be examined. Two data collection tools were used. The first of these; In order to measure the attitude towards the analysis course, it is the“Analysis Attitude Scale”, which is a 5-point Likert type and consists of 20 items, developed by Huang and Lin (2015) and adapted into Turkish by Hacıömeroğlu (2020). The second of the data collection tools is; It is the“Field Knowledge Achievement Test on Area, Volume and Arc Length in Polar Coordinates”, which consists of 8 open-ended questions, which aims to examine the field information on area, volume and arc length in polar coordinates, developed by the researcher and organized in line with expert opinions. IBM SPSS Statistics 24.0 package program was used in the analysis of the data. As a result of the normality analysis; It was determined that the data obtained from the data collection tools showed a normal distribution. In this direction, parametric tests were used in the analyzes to find answers to the sub-problems of the study. While analyzing the data; descriptive statistics, frequency and percentage table, t-test for independent samples, Pearson Correlation test were used. As a result of the analyzes made; It was seen that undergraduate students were successful in area calculation in polar coordinates, low in volume calculation and moderately successful in arc length calculation. In addition, it was concluded that the undergraduate students' attitudes towards the analysis course were at a moderate level. It was found that the total scores of undergraduate students' field knowledge achievement test on area, volume and arc length in polar coordinates showed a statistically significant difference in favor of female students according to gender; On the other hand, it was determined that their attitudes towards the analysis course did not show a statistically significant difference according to gender. It has been concluded that there is no significant relationship between undergraduate students' total scores in the field knowledge achievement test on area, volume and arc length in polar coordinates and their attitudes towards the analysis course. Likewise, it was seen that there was no statistically significant relationship between students' academic success in the analysis course and their attitudes towards the analysis course.