Örgütsel kültür: Türk-Japon ortaklığı olan bir işletme ile Türk işletmesi arasında işe ilişkin değerlerin karşılaştırılmasına ilişkin bir inceleme
Organizational culture: A comparative research in work related values of a Turkish organization and a Turkish-Japanese partnership
  1. Tez No: 81807
  2. Yazar: SELDA SEVİN KULEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE ERGENELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı bir Türk Şirket ile Yabancı ortaklı iki Türk şirketinin işe ilişkin değerlerinin karşılaştırılması ve yabancı ortakların çalışanların işe ilişkin değerlerine etki edip etmediklerinin araştırılmasıdır. Çalışmanın ampirik bölümünde Hofstede'in 1966-1971 yılları arasında 66 ülkede uygulanan anketin sonuçlarından elde edilen kültürün boyutlarının işe ilişkin değerler üzerindeki etkisinin ölçüldüğü uygulama temel alınmıştır. Bu amaçla Ankara'da aynı faaliyet alanındaki Türk ortaklı, Türk-Japon ortaklı ve Türk-Kanada ortaklı üç ayrı şirketteki Türk çalışanların işe ilişkin değerleri anket aracılığı ile ölçülmüş ve karşılaştırılmıştır. Yapılan araştırma kapsamındaki üç örgütten yabancı ortaklı örgütlerde çalışanların yabancı ortak tarafından etkilenmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The purpose of the study is to compare the work related values of a Turkish partnership with two Turkish organizations with foreign partners. In the empirical section, replicating the study conducted by Hofstede between 1966-1971 in 66 countries national culture and its effect on work related values was carried out on three organization in the same industry. The work related values of the organization with Turkish partnership, with Turkish-Japanese partnership and Turkish-Canadian partnership were analyzed. The result of the research revealed that regarding the organizations analyzed, the foreign partner has not effected the work related values of the Turkish employees.