Üniversite öğrencilerinin duygu ifade eden sözcük ve deyimlere yükledikleri duygu yoğunluklarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
The Emotion intensity of the university students over emotional words and phrases according to various characteristics
  1. Tez No: 81806
  2. Yazar: AYDOĞAN AYKUT CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER VOLTAN ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
ÖZET Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin duygu ifade eden sözcük ve deyimlere yükledikleri duygu yoğunluklarının öğrencilerin çeşitli nitelikleri açısından farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Bu amaçla, araştırmada öğrencilerin cinsiyet, sınıf düzeyi, yaşamının çoğunu geçirdiği yerleşim birimi, kendini girişken veya çekingen olarak algılama durumu, sosyal ilişkilerinde kullandığı sözcük ve deyimlerden dolayı iletişim güçlükleri yaşama derecesi ve duygularım çevresine güçlükle veya rahatlıkla ifade etme durumunu içeren nitelikler dikkate alınmıştır. Araştırmaya, 1997-1998 öğretim yılı bahar döneminde Anadolu Üniversite'nde örgün eğitim veren fakültelerden Edebiyat, Eğitim, Fen, Hukuk ve İletişim Bilimleri Fakültelerine devam etmekte olan 942 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmada, üniversite öğrencilerinin niteliklerine ilişkin bilgi toplamak için Kişisel Bilgi Formu ve her bir duygu ifade eden sözcük ve deyime ilişkin duygu yoğunluğunu saptamak için ise Duygu İfade Eden Sözcük ve Deyimler Listesi kullanılmıştır. Listede; olumlu duygu kategorilerini oluşturan yeterlilik, mutluluk duygu kategorilerinde ve olumsuz duygu kategorilerini oluşturan yetersizlik, mutsuzluk, korku, kaygı, kuşku ve öfke duygu kategorilerinde olmak üzere toplam 140 duygu ifade eden sözcük ve deyim yer almıştır. Verilerin analizinde parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Alt grubu iki olan niteliklere, bağımsız gruplar için kullanılan Mann-Whitney U Testi; alt grubu ikiden fazla olan niteliklere, Kruskal-Wallis Varyans Analizi uygulanmıştır. Varyans analizi sonucunda anlamlı çıkan gruplara ilişkin ikili karşılaştırmalar ise Alpar (1998) taralından önerilen eşitsizlik kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada, önem düzeyi.05 olarak alınmış ve bunun üzerinde olan düzeyler de belirtilmiştir.Araştırmanın bulguları; tüm duygu kategorilerinde yer alan 140 sözcük ve deyimin 73 'ünün (%52.14) duygu yoğunluğu yüklemelerinin üniversite öğrencilerinin cinsiyetlerine göre farklılık gösterdiği biçiminde ortaya çıkmıştır. Bu farklılaşan sözcük ve deyimlerin 70'inde (%50.00) kızların duygu yoğunluğu yüklemelerinin erkeklerden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Tüm duygu kategorilerindeki sözcük ve deyimlerin 67'sinde (%47.86) ise duygu yoğunluğunun cinsiyete göre farklılaşmadığı ortaya çıkmıştır. Araştırmada, tüm duygu kategorilerinde yer alan sözcük ve deyimlerin duygu yoğunluklarından 134'ünün (%95.71) öğrencilerin sınıf düzeylerine göre, 128'inin (%91.43) öğrencilerin yaşamının çoğunu geçirdikleri yerleşim birimine göre, 118'inin (%84.29) öğrencilerin kendini girişken veya çekingen olarak algılama durumlarına göre, 132'sinin (%94.29) öğrencilerin sosyal ilişkilerinde kullandıkları sözcük ve deyimlerden dolayı iletişim güçlükleri yaşama derecelerine göre, 113 'ünün (%80.71) duygularını çevrelerine rahatlıkla veya güçlükle ifade etme durumlarına göre farklılık göstermediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the university students' employing emotion intensity over emotional words and phrases on the basis of their various characteristics was investigated. For this purpose, the following qualities of the students were taken into account; students' gender, grades, the places where they had led most of their lives, the perception of themselves as extravert or introvert, the degree of experience of communication difficulties because of the words and phrases they use in their social relationship and the difficulty or comfort they experience in expressing their emotions to their environment. The research included 942 prep-school or freshman and senior students from the Faculty of Literature, Education, Science, Law and Communication at Anadolu University. In this research; in order to get information about the quality of the students, The Personal Information Questionnaire was used. In order to determine emotional intensity for each word and phrase which expresses emotions, The Emotional Words and Phrases List were administered. The list contained 140 emotional words and phrases; these words and phrases were categorized either positive emotion categories such as adequency and happiness or negative emotion categories such as inadequancy, unhappiness, fear, anxiety, suspicion and anger. In data analysis non-parametric statistical tests were used. Mann-Whitney U Test which is utilized for independent groups that had two sub-groups. Kruskal Wallis Variance Analysis was performed to the groups that had more than two sub-groups. The paired comparison of the significant group level emerged as a result of analysis of variance was done by using inequality proposed by Alpar (1998). In the research, significance value was determined as.05 and the values over this significance level was also expressed. uiThe research findings were summarized as follows: According to the emotional intensity; 73 (%52. 14) of all words and phrases (140) belonging to all emotional categories were differentiated by gender of university students. Within these 73 words of phrases; for 70 (%50.00) of them, the emotional intensity attribution were indicated to be higher than that of boys. It was found that for 67 (%47.86) words and phrases of these all emotional categories, emotional intensity attribution was not differentiated by gender. In the research; it was also found for 134 (%95.71) words and phrases of these all emotional categories, emotional intensity attribution was not differentiated by students' grades. It was also indicated for 128 (%91.43) words and phrases of these all emotional categories, emotional intensity attribution was not differentiated by students' places where they had led most of their lives. It was also seen for 118 (%84.29) words and phrases of these all emotional categories, emotional intensity attribution was not differentiated by students' perception themselves as extravert or introvert. 132 (%94.29) words and phrases of these all emotional categories, emotional intensity attribution was not differentiated by students' degree of experience of communication difficulties because of the words and pharese in their social relationship. 113 (%80.71) words and phrases of these all emotional categories, emotional intensity attribution was not differentiated by students' expression of their emotions to their enviroment with difficulty or comfort. IV