Hastane tedarikçi entegrasyonunun performansa etkisi ve yalın uygulamaların düzenleyici rolü
The impact of hospital supplier integration on performance and regulatory role of lean practices
- Tez No: 818091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Tedarikçi entegrasyonunun örgütsel performans üzerindeki etkisi, literatürde imalat sektöründe uzun zamandır üzerinde çalışma yapılmış bir konu olmakla birlikte, hizmet sektöründe özellikle de sağlık hizmetleri bağlamında bu konuda daha az sayıda çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada genel olarak hastane tedarikçi entegrasyonuna ilişkin kavramsal bir model geliştirmek ve hastane tedarikçi entegrasyonunun hastane performansı üzerindeki etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Ayrıca bu çalışmada hastane tedarikçi entegrasyonunun hastane performansı üzerindeki etkisinde yalın uygulamaların düzenleyici bir rolünün olup olmadığı da araştırılmıştır. Bu kapsamda çalışmada, Türkiye'de faaliyet gösteren kamu, özel ve üniversite hastanelerinde görev yapan üst kademe yöneticilerden anket yoluyla veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda; hastane tedarikçi entegrasyon kriterlerinden güven, lojistik entegrasyon ve üst yönetim desteğinin hastanelerin maliyet, kalite ve esneklik performanslarını, bilgi paylaşımının hastanelerin kalite ve esneklik performansını, bilgi teknolojisinin ise hastanelerin maliyet performansını pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca bilgi teknolojisinin esneklik performansını da negatif yönde etkilediği görülmüştür. Çalışmada son olarak hastane tedarikçi entegrasyonunun hastane performansına etkisinde yalın uygulamaların düzenleyici bir rolünün olduğu sonucuna da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the effect of supplier integration on organisational performance is a subject that has been studied in the manufacturing sector for a long time in the literature, fewer studies have been carried out on this subject, especially in the service sector, especially in the context of health services. In this study, it was aimed to develop a conceptual model for hospital supplier integration in general and to determine the effect of hospital supplier integration on hospital performance. In addition, in this study, it was investigated whether lean practises were a regulatory game in the effect of hospital supplier integration on hospital performance. In this context, data were collected through a survey from senior managers working in public, private and university hospitals operating in Turkey. The obtained data were analysed using the Structural Equation Model (SEM). As a result of the analysis; It was determined that trust, logistics integration and senior management support from the hospital supplier integration criteria positively affect the cost, quality and flexibility performances of hospitals, information sharing affects the quality and flexibility performances of hospitals, and information technologies positively affect the cost performance of hospitals. In addition, it has been observed that information technology negatively affects flexibility performance. Finally, the study also concluded that lean practises have a regulatory role in the impact of hospital supplier integration on hospital performance.