An analysis and policy proposals on the circular economy
Döngüsel ekonomi üzerine bir analiz ve politika önermeleri
  1. Tez No: 818124
  2. Yazar: AHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Uzun bir süredir devam eden doğrusal üretim modeli beraberinde bazı sorunları da getirmiştir. Çevre kirliliği ve kaynak kıtlığı bu problemlerden sadece ikisidir. 20. Yüzyılın ikinci yarısı sonrasında uluslararası toplantılarda daha çok dile getirilen bu problemler, üretimde yeni bir modelin ihtiyacını belirginleştirmiştir. Döngüsel ekonomi hem kaynak kıtlığına hem de doğrusal üretim modelinin sebep olduğu çevre problemlerine bir çözüm aracıdır Bu çalışmada, döngüsel ekonominin sürekli zamanda çevre kirliliğini azaltan bir araç olması ve kaynak kıtlığına bir ikame olmasının önemi, tam ikame ancak maliyetli alternatif kaynağın dinamikleri oluşturduğumuz teorik bir model içerisinde ortaya konmuştur. Bunun yanı sıra, birincil kaynağın kullanımına ait farklı zamanlar arası ikame esneklik değerleri ve geri dönüşüm faaliyetlerinin olmadığı durum üzerine karşılaştırma yapılmış, kaynağın piyasa dinamikleri de ayrıca modelden hareketle gösterilmiştir. Modelin sonuçları, esnek bir zamanlar arası ikamede geri dönüşüm ile birincil kaynağın aynı yönlü; esnek olmayan zamanlar arası ikame durumunda ise kaynak kullanımı ile geri dönüşümün ters yönlü ilişkisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca sosyal planlayıcının piyasa müdahale seviyesinin ise, üretim sürecinde ortaya çıkan dışsallıklar/kirlilik seviyesinde olması gerektiği saptanmıştır. Zamanlar arası ikame durumunun model içerisine dahil edilmesi, modelin tam çözümünün yapılması ve teorik çözüme sayısal değer atamaları ile simülasyon üzerinden teorik sonuçların detaylı yorumlanmasıyla kaynak çıkarma, döngüsel ekonomi literatürüne katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main production model has brought some problems for many years. Environmental pollution and resource scarcity are two of these problems. Since the second half of the 20th century, these problems, which were voiced in international meetings, emphasized the need for a new model in production. The circular economy is a solution to both resource scarcity and environmental problems caused by the linear production model. In this study, the importance of the circular economy is demonstrated as a theoretical model that reduces environmental pollution and as a substitute for resource scarcity. Different intertemporal elasticity of substitution values for the primary resource are compared as well as the implications absence of recycling activities, and the market dynamics of the resource are also shown based on the model. The results of the model show that in an elastic intertemporal substitution, recycling and virgin resource have the same directional relationship, while in an inelastic intertemporal substitution, resource usage and recycling have an inverse relationship. Furthermore, the level of market intervention by the social planner should be at the level of externalities/pollution arising in the production process. The inclusion of intertemporal substitution in the model, the full solution of the model, the assignment of numerical values to the theoretical solution, and the interpretation of the theoretical results through simulation contributes to the literature on resource extraction and circular economy.