Kent düzeyinde döngüsel ekonomiye geçiş: Öngörülü kentsel yönetişim modeli
Transition to circular economy at urban level: An anticipatory urban governance model
  1. Tez No: 910305
  2. Yazar: EYÜP ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Döngüsel ekonomi uygulamalarının hayata geçirilmesi, kentsel alanların kaynak tüketimindeki merkezi rolü nedeniyle çevresel etkilerin azaltılması ve kentsel dayanıklılığın güçlendirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Ancak döngüsel ekonomiyi kamu politikalarının konusu olarak ele alan çalışmalar sınırlıdır. Bu araştırmada döngüsel ekonomiye geçiş, geliştirilen öngörülü kentsel yönetişim modeli önerisi çerçevesinde ele alınmıştır. Araştırmanın amacı, Muğla ili Menteşe ilçesinde döngüsel ekonomi bağlamında mevcut durumun ve yönelimlerin incelenmesi ve araştırma sonuçları bağlamında yerel ölçekte uygulanabilecek bir yerel kamu politikası önerisi geliştirilmesidir. Araştırma, durum çalışması modelinde desenlenmiştir. Araştırma kapsamında Menteşe'de görev yapan 15 alan uzmanının katılımı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş, bununla birlikte bu araştırma kapsamında geliştirilen anket formu, Döngüsel Ekonomi Davranışları Ölçeği ve Çevre Sorunlarına Duyarlı Kamu Politikaları Tutum Ölçeği Menteşe kent sakinlerine uygulanarak veri toplanmıştır. Araştırmada, görüşmeler yoluyla elde edilen veriler tematik analiz yoluyla çözümlenirken, anket formu ve ölçekler kullanılarak elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistikler, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Sidak testi ve Pearson Korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçları Menteşe kent sakinlerinin önemli ölçüde çevre sorunlarına duyarlı olduklarını ve bu kapsamda uygulanabilecek kamu politikalarına ilişkin olumlu tutuma sahip olduklarını göstermektedir. Bu araştırma, döngüsel ekonomiye geçiş sürecinde politika yapıcılara uygulanabilir öneriler sunarak sürdürülebilir kentsel gelişime yönelik çabalara da katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Implementing circular economy practices is of critical importance due to the central role urban areas play in resource consumption and waste management. However, studies addressing the circular economy as a subject of public policy remain limited. This study examines the transition to a circular economy within the framework of a proposed anticipatory urban governance model. This research aims to analyze the current status and trends related to the circular economy in the Menteşe district and, based on the findings, develop a public policy proposal applicable at the local level. The study employs a case study design. Semi-structured interviews were conducted with 15 field experts working in Menteşe, and data were collected from city residents using a questionnaire developed for this study, the Circular Economy Behaviors Scale, and the Public Policy Attitudes Sensitive to Environmental Problems Scale. Data obtained through interviews were analyzed using thematic analysis, while descriptive statistics, t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), Sidak test, and Pearson correlation analysis were utilized to analyze data collected via the questionnaire and scales. The findings reveal that the residents of Menteşe demonstrate significant sensitivity to environmental issues and hold positive attitudes toward public policies that could be implemented in this context. This research contributes to efforts toward sustainable urban development by providing policymakers with actionable recommendations for facilitating the transition to a circular economy.