Z kuşağının cinsel yönelimlerinin şekillenmesinde anime dizilerin etkisinin incelenmesi: Anime dizi analizi
Examining the effect of anime series on shaping the sexual orientation of the Z generation: Anime series analysis
  1. Tez No: 818136
  2. Yazar: GÜLŞAH HEKİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde dijital platformların, yaşamın her alanına nüfuz ettiği bir dönemde yaşamaktayız. Ve bu platformların bizlere sunmuş oldukları içerikler, kitle iletişim araçlarına egemen olan sınıfın beklentilerine hizmet ederken, alıcıları istedikleri yöne doğru çekebilmektedir. Kitle iletişimin bu denli etkili olduğu dönemde, özellikle dijital medya araçlarını en yaygın şekilde kullanan grup olan 'Z Kuşağı' aynı zamanda bu araçlardan da en fazla etkilenen gruptur. Baktığımız zaman, sosyalleşme süreçlerinin ve eğlenme alanlarınında büyük bir çoğunluğunu kaplayan dijital platformlar, aynı zamanda z kuşağının kişilik ve cinselliğinin inşa sürecinde etkin bir role sahiptir. Dijital platformların en etkili silahlarından olan dizi ve filmler, özelliklede gençler arasında yaygın bir şekilde popülerleşen anime dizi furyası, bu kuşak üzerinde olumsuz etkiler doğurabilmektedir. Özellikle shoujo ai ve shounen ai türündeki animeler 11-18 yaş arası gruba hitaben hazırlanan bir türdür. Ve içeriklerinde sundukları eşcinsel ilişkiler, bu yaş grubunun kişilik gelişiminin ve cinselliğinin inşa sürecinde etkin rol oynayarak, z kuşağı gençlerinin bu gelişim dönemlerinde, yönlendirici rol oynadığını ve olumsuz gelişmelere yol açacağını ön görebiliyoruz.
Özet (Çeviri)
Today, we live in a period where digital platforms penetrate every aspect of life. And the content that these platforms offer us, while serving the expectations of the class that dominates the mass media, can attract the buyers in the direction they want. In a period when mass communication was so effective, 'Generation Z', which was the group that used digital media tools most extensively, is also the group most affected by these tools. When we look at it, digital platforms, which cover the majority of socialization processes and entertainment areas, also have an active role in the construction of the personality and sexuality of the z generation. Series and movies, which are among the most effective weapons of digital platforms, and especially the anime series that are widely popular among young people, can have negative effects on this generation. Especially shoujo ai and shounen ai animes are a genre prepared for the 11-18 age group. And we can foresee that the homosexual relationships they present in their content will play an active role in the construction process of the personality development and sexuality of this age group, and that the youth of the z generation will play a leading role in these developmental periods and lead to negative developments.