Esence dağı (Erzincan) ile Kop Dağını (Bayburt) kapsayan alanın kadife akar (Acari: Trombidioidea, Erythraeoidea) faunası ve konak – parazit ilişkisi
Velvet mite (Acari: Trombidioidea, Erythraeoidea) fauna of the area covering Esence mountain (Erzincan) and Kop mountain (Bayburt) and its host-parasite associations
  1. Tez No: 1012928
  2. Yazar: ÇAĞRI BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ SEVSAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Biyoloji, Zoology, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Esence (Keşiş) Dağı (Erzincan) ile Kop Dağı'nı (Bayburt) kapsayan araştırma alanının kadife akar (Acari: Trombidioidea, Erythraeoidea) faunasının taksonomik ve ekolojik açıdan incelenmesini kapsamaktadır. Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz bölgeleri arasındaki ekolojik geçiş kuşağında yer alan çalışma alanı 1380–2701 m yükselti aralığındadır. Materyaller belirlenen alanlardan Berlese düzeneği, çukur tuzak, Malaise tuzağı, elle canlı toplama yöntemleriyle elde edilmiştir. Çalışma sonucunda 2 üst familya, 6 familya ve 22 cinse ait toplam 40 türe ait 906 birey incelenmiştir. Bunlardan 5'i bilim için yeni tür (Dolichothrombium sullivanae sp. nov., Gonothrombium cayirliensis sp. nov., Empitrombium bulbiforme sp. nov., Enemothrombium kaani sp. nov. ve Camerotrombidium akinleventi Balcı ve Sevsay, 2026); 10'u Türkiye faunası için yeni kayıt; 25'i ise çalışma alanı için yeni lokalite kaydı niteliğindedir. Ayrıca, Kamertonia cinsi ile Parerythraeus alt cinsi Türkiye'den ilk defa rapor edilmiştir. Yapılan istatistiksel değerlendirmelerde Tischler baskınlık sınıflandırmasına göre; topluluğun 5 dominant, 15 subdominant ve 20 nadir türden oluştuğu gözlemlenmiştir. En bol bulunan türler Trichotrombidium muscarum, Erythraeus (Z.) coleopterus, E. bulbiforme sp. nov., D. sullivanae sp. nov. ve Abrolophus rhopalicus olarak belirlenmiştir. Tür sayısının en yüksek değeri 1800–2200 m kuşağında (18 tür) gözlemlenmiştir. T. muscarum, Charletonia krendowskyi, E. (Z.) coleopterus, Leptus (L.) darvishi'nin larvaları konaklar üzerinde görülmüştür. Bu larvalar Diptera, Lepidoptera ve Hymenoptera takımlarına ait konaklar üzerinde yoğunluktadır. E. (Z.) coleopterus için Asilidae ve L. (L.) darvishi için Lepidoptera takımı ilk konak kaydı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents a taxonomic and ecological investigation of the velvet mite (Acari: Trombidioidea, Erythraeoidea) fauna of Esence (Keşiş) Mountain (Erzincan) and Kop Mountain (Bayburt). The study area lies in the ecological transition zone between the Eastern Anatolia and Eastern Black Sea regions, at elevations of 1380–2701 m. Materials were collected using Berlese funnels, pitfall traps, Malaise traps, and hand-collecting. A total of 906 individuals belonging to 40 species, 22 genera, 6 families, and 2 superfamilies were examined. Of these, 5 species are new to science (Dolichothrombium sullivanae sp. nov., Gonothrombium cayirliensis sp. nov., Empitrombium bulbiforme sp. nov., Enemothrombium kaani sp. nov., and Camerotrombidium akinleventi Balcı and Sevsay, 2026); 10 are new records for Türkiye; and 25 are new locality records for the study area. The genus Kamertonia and the subgenus Parerythraeus are reported from Türkiye for the first time. According to the Tischler dominance classification, the community comprises 5 dominant, 15 subdominant, and 20 rare species. The most abundant species were Trichotrombidium muscarum, Erythraeus (Z.) coleopterus, E. bulbiforme sp. nov., D. sullivanae sp. nov., and Abrolophus rhopalicus. The highest species richness was recorded in the 1800–2200 m belt (18 species). Larvae of T. muscarum, Charletonia krendowskyi, E. (Z.) coleopterus, and Leptus (L.) darvishi were observed predominantly on hosts from Diptera, Lepidoptera, and Hymenoptera. Asilidae for E. (Z.) coleopterus and Lepidoptera for L. (L.) darvishi are reported as first host records.