Popüler kültür ve Cumhuriyet Dönemi popüler aşk edebiyatı: Kerime Nadir romanları
Popular culture and romance literature during the republican era: The works of Kerime Nadir
  1. Tez No: 81814
  2. Yazar: ASLI YAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN İÇLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Popüler kültür farklı zamanlarda ve alanlarda kendini daha belirgin olarak açığa vuran bir sosyolojik olgudur. Türkiye'de de 1930'lu yıllardan başlayarak popüler edebiyat ürünlerinin, özellikle de kadınlara yönelik olduğu söylenen popüler edebiyat metinlerinin yaygınlaştığı görülmektedir. Gazetelerin satışlarını arttırmak için söz konusu popüler metinleri tefrika halinde yayınlamış olmaları dikkat çekicidir. Cumhuriyet'in ilanına kadar ve sonrasında da, Batılılaşma ile geleneksellik ekseninde yürütülen tartışmalarda kadının bedensel olarak kamuda görünürlüğünün artması, kadın ve erkeğin toplumsal olarak kaynaşması önemli yer tutmuştur. Bu durumda 1930' larda başlayan ve 1960'ların sonuna doğru giderek kaybolan popüler romansın farklı bir anlam taşıdığı düşünülebilir. Popüler kültür, güç ve direnme ilişkileri ile belirlenen bir alan ve temsile ilişkin bir kavram olarak ele alındığı taktirde, anlamlara ve anlamların yeniden tanımlanmasına ilişkin bir mücadele alanı olarak görülür. Bu çalışmada da bu doğrultuda, söz konusu dönemde yayımlanan Kerime Nadir romanları incelenmiştir. Bu metinlerde evlilik, kadının güç ve otoriteye duyduğu arzu; cinsellik ise güç ilişkilerinin yaşandığı bir mücadele alanı olarak belirmektedir. Ayrıca toplum ve edebiyat ilişkisine yansıtma bağlamında bakan edebiyat sosyolojisinin de, tam da bu kaygısı nedeniyle kanon olmuş metinler yerine, popüler edebiyat metinlerine eğilmesi gerektiği ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Popular culture is a sociological fact that express itself in various times and areas. In Turkey, starting during the thirties, the volume of popular literature, specifically aimed at women readership has risen steadily. It is interesting to observe that a number of daily newspapers have published most of the popular material as daily installments. It could be said that, until the proclamation of Turkish Republic and afterwards, the discussion on the subjects of Westernization and traditionalism has focused on the visibility of women in public and their relations with opposite sex. From this perspective it is possible to claim that the popular romance which started its existance at the beginning of 1930's and disapeared during the end of sixties might have a different meaning. If we take popular culture as an area which is shaped by relations between power and resistance and concept related to representation, it could be defined as an area of struggle in which meanings are redefined. In this study accordance with this view, the novels by Kerime Nadir published during the above mentioned period examined. In these texts, the concept of marriage emerges as a desire of women for power and authority and sexuality emerges as an area of struggling for the maintaining the power. Also this study claim that the sociology of literature which sees the relation between society and literature from the concept of reflection, should investigate products of popular literature instead of canonized texts.