Tüketicilerin genetiği değiştirilmiş gıda ürünlerine yönelik farkındalıkları: Erzurum ili örneği
Awareness of consumers on genetically modified food products: The case of Erzurum
- Tez No: 818141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE AŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Araştırmanın amacı, Erzurum ilinde yaşayan tüketicilerin genetiği değiştirilmiş ürünlere karşı farkındalıklarının belirlenmesidir. Araştırmanın ana materyalini, Erzurum ilinde yaşayan tüketiciler ile yüz yüze yapılan anketlerden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler, tüketicilerin GDO'lu ürünlere yönelik algılanan risk türlerini tespit etmek ve bu risklere karşı tüketicilerin farkındalık düzeyini incelemek amacıyla Faktör Analizi ve Kümeleme Analizi kullanılmıştır. Bu araştırma sonucunda düşük gelir kümesi GDO'lu gıda tercihi, düşük GDO ürün fiyatı, GDO tercihinde tutundurma karması etkisi ve GDO ürün farkındalığı faktörlerini önemsemektedirler. Orta gelir kümesi GDO'lu gıda tercihi ve pandemide GDO satın alma alışkanlığı faktörlerini ve yüksek gelir kümesi ise pandemide GDO satın alma istekliliği, GDO endişe algısı, görsel ve bilişsel GDO algısı, gıda tercihinde tutundurma karması etkisi ve GDO ürün farkındalığı faktörlerini benimsediklerine işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the information about the information about the province of Erzurum. The main material of the research is to set out from hand while facing dreaming in Erzurum province. In order to determine the perceived risk types for the GMO products obtained from the research and to pay attention to these risks, the low income of these product prices, the preference for GMO food, the low GMO price, the reason for the promotion mix in the GMO preference and the products of GMO products. Preference lu means that GMO refers to purchase passion, GMO purchase willingness, GMO interest perception, visual and language perception, promotion mix effect in food preference, and GMO adopters.