Tüekiye'de kadınların siyasal partilerdeki yeri
The Position of the women at the political parties in Turkey
  1. Tez No: 81816
  2. Yazar: LÜTFİYE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışma, Türkiye'de kadınların siyasal partilerdeki yeri ve siyasal partilerin 'kadın' olgusuna yaklaşımlarını ortaya koymayı amaçlamıştır. Siyasal partilerle ilişkiye geçilerek kadın katılım oranlarına ulaşılmaya çalışılmıştır. Ayrıca siyasal partilerin program, tüzük, yönetmelik, seçim bildirgeleri ve diğer yayınları incelenerek“kadın”konusundaki görüşleri belirlenmiştir. Ek olarak 18 Nisan 1999 seçimleri öncesi siyasal partilerin propaganda aracı olarak kullandıkları gazete siyasal reklamları ve seçim broşürlerinde kadın imgesinin nasıl kullanıldığı ve kadına yönelik nasıl bir söylem geliştirdikleri çalışmanın bir diğer boyutunu oluşturmuştur. Çalışmada incelenen partiler 1995 seçimleri sonucunda TBMM'nde grubu bulunan partilerdir (ANAP. CHP, DSP, DYP, FP). Çalışmanın bulguları siyasette kadın temsilinin yetersizliğini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Gerek parti yönetim kadrolarında gerekse de parlamentoya adaylık ve seçilme anlamında kadın katılımının son derece düşük olduğu gözlenmiştir. Parti metinleri incelendiğinde bir iki parti dışında parti programlarında kapsamlı yer vermedikleri, buna karşın seçim bildirgelerinde oy kaygısı ile kadın sorunlarını ele alıp çözüm üretmeye çalıştıkları görülmüştür. 18 Nisan 1999 seçimlerinde kullanılan reklamlar ise, partilerin genel yaklaşım olarak kadınları, geleneksel rol kalıplarının dışında düşünemediği ve kadınların kadın olmalarından gelen sorunları dışında kadına seslenirken de toplumsal sorunları öne çıkardıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This study attempts to evaluate the positions of the women at the political parties in Turkey and expose the approach of the political parties to the“woman”issue. After having the related data from the political parties, the rate of political participation of the women was assumed. Moreover, the opinion of the political parties about“woman”and woman related affairs was assessed from the programmes, regulations, resolutions, electoral declarations and other publications of the parties. Additionally, how did the political parties use the woman image in the brochures and newspaper advertisements by means of political propaganda and what kind of nomenclature they develop about“women”before the elections of April, 1999 is another aspect of this study. The political parties subjected to the study were eligible to represent at the Turkish Parliament after the elections of 1995 (ANAP, CHP, DSP, DYP, FP). The findings prove that the women have been represented at the political life inadequately. It was observed that the participation of women in the sense of being selected either at the administrative positions of the political parties or at the parliament is very low. When the documents from the political parties were reviewed, it was seen that the“women issue”was not included in the programmes of the parties except one or two ones, on the other hand the parties examined the problems of women in order to provide solutions just for the purposes of collecting vote in their electoral announcements and brochures. The political parties commonly attributed traditional roles to the women and gave more importance to ordinary social problems apart from the problems arising from the nature of woman when they mention about woman in the advertisements of the elections of April, 1999.