Doğrusal ve kuadratik programlama modelleri ile elektrik devreleri arasındaki analojinin incelenmesi ve uygulamalar
A Study on the analogy between the linear and quadratic programming models and the electric circuits and applications
  1. Tez No: 81817
  2. Yazar: EMRE ALTUĞ YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARMAĞAN TARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı doğrusal ve kuadratik programlama problerderinin eşdeğer elektrik devreleri kurularak modellenmesi ve bu modelden yararlanarak çözülmesidir. Bu sayede hem bu problemlerin çözümüne yeni bir boyut getirilmiş olacak, hem de bazı elektrik devrelerinin analizi için doğrusal ve kuadratik programlama problemlerine yöneylem araştırması başlığı altoda getirilen çözümler kullanılabilecektir. Çalışmada öncelikle, yöneylem araştırmasının ne olduğu, bu yaklaşımının hangi adımlan içerdiği ve modellenen problemlerin hangi yeni teknik ve algoritmalarla çözülebileceği anlatılmıştır, çalışmanın amacından ve kısaca anlatım planından bahsedilmiştir. Doğrusal programlama konusu anlatılmış, bu tipteki programlama örnekleri sunulmuş ve programlama modelinin çözümü için kullanılan simpleks metodunundan bahsedilmiştir. Daha sonra verilen örnekler birkez de LINDO kullanılarak çözülmüş ve çözümler karşılaştmlmıştır. Çalışmanın devamında kuadratik programlamanın tanımı yapılmış, Markowitz portföy modelinden ve modelin tarihçesinden bahsedildikten sonra portföy seçimi bir örnek üzerinde gösterilmiştir. Verilen örneğin LINDO ile de çözülebilmesi amacı ile kullanılacak olan Kuhn - Tucker koşullarından ve LaGrange çarpanları metodundan bahsedilmiştir. Problemlerin modellenmesi ile oluşturulan elektrik devrelerinin anlaşılması için gerekli olan bilgiler verildikten sonra, elektriksel analiz yapabilen ve çalışmada kullanılacak olan paket programlardan bahsedilmiş ve bir programlama probleminin elektrik devreleri ile nasıl modellenebileceği anlatılmıştır. Daha sonra da önceki bölümlerde verilmiş olan doğrusal ve kuadratik programlama problemleri için elektriksel devre modelleri oluşturulmuş, bu modellerin analizi yapılmış ve bulunan sonuçlar ilk bulunanlarla karşılaştmlmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The objective of this thesis work is to model and solve the linear and quadratic programming problems by using the electric circuits. With this, a new dimension will be shown for the solution of linear and quadratic programming problems and the possibility of making the analysis of some electric circuits using the methods used for solving linear and quadratic programming problems. In this thesis, operational research and the techniques and algorithms for solving the linear and quadratic programming problems are introduced. Linear programming is defined, examples are given and the simplex method used for solving such kind of problems are introduced. Given examples are solved again using LINDO and the solutions are compared with the ones found before. After then, quadratic programming is defined, Markowitz portfolio model and a related example is given. In order to solve the same example with LINDO, Kuhn - Tucker conditions and La Grange multipliers method are introduced. After giving information about the electric circuits, the computer programs which can analyze the electric circuits and are used in this study, are mentioned. In the last part, it is shown how a linear or a quadratic programming problem can be modeled with an electric circuit and given the models of the programming problem examples that are solved with the conventional methods before.