Analysing of boron compounds used in rocket fuels and development of manufacturing technology method for diborane
Roket yakıtlarında kullanılan bor bileşiklerinin analizi ve diboran için üretim teknolojisi önerisi
  1. Tez No: 818168
  2. Yazar: CANSU TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜKERREM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Energy, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Roket yakıtı itici bir roketin reaksiyon kütlesidir.Gereken enerji, kimyasal bir roket gibi itici gazların kendisinden veya iyon motorlarında olduğu gibi harici bir kaynaktan gelebilir.Kimyasal roketler fazlara göre gruplandırılabilir. Sıvı yakıtlı roketler sıvı fazda yakıt kullanır. Ana sıvı itici gazlar, petrol, hipergolik ve kriyojenik itici gazlar olan depolanabilir itici gazlardır. Karışım bileşiklerine ve bunların oranına bağlı olarak karışım türlerinin ve bunların kimyasal ve fiziksel özellikleri gösterilmiştir. Bor bileşiklerinin endüstride farklı uygulamaları vardır ve çalışmalar, bipropellant kategorisinde sıvı itici olarak kullanabileceğini göstermektedir. Bor bazen doğrudan itici olarak üretilir veya karışımda hidrojen depolama olarak kullanılabilir. Diboranlar çok toksiktir ve üretim teknolojileri de zordur. Teknolojinin üretim detayları bu tezde verilmiştir ve proses çizilmiştir. Patent değeri olan bu prosesin en önemli avantajı, reaksiyon ortamının inert ve yüksek sıcaklığa ulaşabilen ayrıca oksijensiz bir ortamda sodyumborhidrürün kontrollü olarak parçalanmasına izin veren özel bir çözücü olmasıdır. Bu tezin amacı amonyak boran, diboran, pentaboran, dehaboran gibi bor bileşiklerinin kullanıldığı yeni alternatif roket sıvı itici gazlarının fiziksel ve kimyasal performansını tartışmak ve gelişmiş bir diboran üretim teknolojisi önermektir.
Özet (Çeviri)
Rocket propellant is the reaction mass of a rocket.The energy required can either come from the propellants themselves, as with a chemical rocket, or from an external source, as with ion engines. Chemical rockets can be grouped by phase. Liquid fuel rockets use propellant in the liquid phase. The main types of liquid propellants are storable propellants, which lead to be petroleum, hypergolic, and cryogenic propellants. It is showed that types of mixture and their chemical and physical properties based on mixture compounds and ratio in this thesis. Boron compounds has different application in industry and studies show that it can use liquid rocket propellant as bipropellant category. Boron have included different methods in the other words, sometimes it is generated directly as propellant or it can use as hydrogen storage in mixture. Also, development of diborane technology for liquid rocket fuel mixtures: Diboranes are very toxic and production technologies are also difficult. The production details for technology are given this thesis. The process has been drawn. The most important advantage of the patented value process is that the reaction medium is a special solvent that can reach inert and high temperature and allow controlled breakdown of sodium borohydride in an oxygen-free environment. The purpose of this thesis is to improve new alternative rocket liquid propellants which is used boron compounds such as ammonia borane, diborane, pentaborane, dehaborane and improve to production technology of diborane, discuss their capabilities, their physical and chemical properties.