3-24 ay arası çocuklarda gelişimsel durum ve sosyodemografik verilerin ev ortamının uyarıcılığı ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of developmental status and sociodemographic data with stimulation of the home environment in children aged 3-24 months
  1. Tez No: 818175
  2. Yazar: İREM RÜZGAR
  3. Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN AKSOY, UZMAN HALİSE METİN BAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
3-24 Ay Arası Çocuklarda Gelişimsel Durum ve Sosyodemografik Verilerin Ev Ortamının Uyarıcılığı ile İlişkisinin Araştırılması Amaç: Bu araştırmanın amacı 3-24 ay arası çocukların gelişimsel durumlarına ve sosyodemografik özelliklerine göre ev ortamı uyarıcılığı arasındaki farkların belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu araştırma 01.03.2023-30.04.2023 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran 3-24 ay çocukları olan 218 tane ebeveyn ile gerçekleştirilmiştir. Yapılandırılmış anket formu ile sosyodemografik veriler, özgeçmiş, soygeçmiş, çocuğun ekran maruziyetine yönelik sorular, ailenin düşüncelerine yönelik sorular sorulmuştur. Ardından tüm katılımcılara Hasta Sağlık Anketi 2, Erken Gelişim Evreleri (EGE) ve Home Observation for Measurement of the Environment-21 (HOME-21) ölçekleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Relationship of Developmental Status and Sociodemographic Data with Stimulation of the Home Environment in Children aged 3-24 Months Aim: The aim of this study is to determine the differences between home environment stimulation according to the developmental status and sociodemographic characteristics of children aged 3-24 months. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted with 218 parents with children aged 3-24 months who applied to Adana City Training and Research Hospital pediatric outpatient clinic between 01.03.2023 and 30.04.2023. Sociodemographic data, background, family history, questions about the child's screen exposure, and questions about the family's thoughts were asked with a structured questionnaire. Then, Patient Health Questionnaire-2, Ages and Stages Questionnaire (ASQ-3) and Home Observation for Measurement of the Environment-21 (HOME-21) scales were administered to all participants.