Sideritis montana subsp. montana ve Sideritis montana subsp. remota üzeri̇ne farmakognozi̇k araştirmalar
Pharmacognostıcal researches on Sideritis montana subsp. montana ve Sideritis montana subsp. remota
  1. Tez No: 818173
  2. Yazar: BUĞRA HAN KOCADORU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÖGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sideritis montana subsp. montana (Lamiaceae) ve Kütahya Dumlupınar'da yol kenarından toplanan Sideritis montana subsp. remota (Lamiaceae) bitkilerinin metanol ekstreleri, %10'luk infüzyonu ve uçucu yağının fitokimyasal incelemesi yapılmıştır. Ekstrelerin; toplam fenolik madde miktar tayini, antimikrobiyal ve antioksidan aktiviteleri belirlenmiştir. Antioksidan aktivite, DPPH• ve ABTS•+ radikal süpürücü etki üzerinden test edilmiştir. Bitkinin toprak üstü kısımlarından su-distilasyonu işlem sonrası elde edilen uçucu yağın bileşenleri Gaz Kromatografisi ve Gaz Kromatografisi/Kütle spektrometrisi sistemi ile belirlenmiştir. Polar ekstre içerikleri Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi-Kütle Spektrometrisi/ Kütle Spektrometrisi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the phytochemical analysis of extracts prepared from the aboveground parts of Sideritis montana subsp. montana (Lamiaceae) collected from the forest in Çorum Yeşilgöl and Sideritis montana subsp. remota (Lamiaceae) collected from the roadside in Kütahya Dumlupınar was conducted. The extracts were prepared using a solvent, and the analysis included determination of the total phenolic content as well as antimicrobial and antioxidant activities. The antioxidant activity was tested through DPPH• and ABTS•+ radical scavenging effects. The aboveground parts of the plant were subjected to water distillation using a Clevenger apparatus for three hours to obtain the essential oil, and the components of the oil were determined using Gas Chromatography and Gas Chromatography/Mass Spectrometry. The polar extract contents were analyzed using High-Performance Liquid Chromatography-Mass Spectrometry/Mass Spectrometry.