Tel çekme prosesinin farklı kalite çeliklerde mekanik ve korozyon özelliklerine etkisi
Effect of wire drawing process on mechanical and corrosion properties in different quality steels
  1. Tez No: 818189
  2. Yazar: TUNAHAN KAYIKÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZIL HÜSEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, SAE 1006, SAE 1008 ve SAE 1010 kalite filmaşinler kullanılarak aynı ölçüde, aynı hızlarda teller çekilmiştir. Tel çekme işlemleri kuru çekimli ve 5 kafalı tel çekme makinesinde gerçekleştirilmiştir. Tel çekme işlemleri aynı sabunlarla ve aynı makinede aynı sayıda haddeden geçirilerek aynı hız ve kalitelerde gerçekleştirilmiştir. Tedarikçiden alınıp çekilen tellerin öncelikli olarak spektral analizleri ölçümleri yapıldı. Sonrasında çekilen tellerin dayanımlarını belirlemek için çekme testi, yüzey sertliklerinin ölçümü için sertlik testi yapıldı. SAE 1006, SAE 1008 ve SAE 1010 kalite 3.80 mm çekilmiş tellerden alınan numuneler yüzey pürüzlülüğü testine tabi tutularak tellerin yüzey pürüzlülük analizleri gerçekleştirildi. Korozyon davranışlarını ölçmek için ise 3 ayrı gruptan oluşan 5 gün, 10 gün ve 15 gün numuneler %5'lik NaCl çözeltisinde bekletilerek korozyon testleri gerçekleştirildi. Yapılan korozyon testleri ile birlikte 1006, 1008 ve 1010 kalite tellerin numunelerinde meydana gelen ağırlık kayıpları hassas terazi vasıtasıyla ölçülüp ve bu farkların yüzey kalitelerinin korozyona etkisi konusunda yorumlar yapılmıştır. Gerçekleştirilen tüm bu testler sonucunda elde edilen ham numuneler, çekme numuneleri ve korozyon numunelerinden oluşan toplamda 18 adet numunenin sem görüntüleri çekilerek test işlemleri tamamlandı. Sonuç olarak yapılan incelemeler ve gözlemlere göre korozyon testlerindeki ağırlık kayıpları, yüzey kusurları ve sem görüntülerindeki korozyon miktarlarına bakıldığında bunların yanı sıra mekanik testlerde incelendiğinde 1008 kalite numunenin daha optimum şartları sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, wires were drawn at the same speed at the same size using SAE 1006, SAE 1008 and SAE 1010 quality wire rods. Wire drawing processes were carried out on a dry-drawing and 5-head wire drawing machine. Wire drawing processes were carried out with the same soaps and the same number of rolls in the same machine at the same speed and quality. Primarily, spectral analyzes and measurements of the wires taken from the supplier were made. Afterwards, the tensile test was performed to determine the strength of the drawn wires, and the hardness test was performed to measure the surface hardness. Samples taken from SAE 1006, SAE 1008 and SAE 1010 quality 3.80 mm drawn wires were subjected to the surface roughness test and surface roughness analyzes of the wires were performed. In order to measure the corrosion behavior, the samples consisting of 3 different groups for 5 days, 10 days and 15 days were kept in 5% NaCl solution and corrosion tests were carried out. Along with the corrosion tests, the weight losses in the samples of 1006, 1008 and 1010 quality wires were measured by precision balance and comments were made on the effect of these differences on the surface qualities of the corrosion. As a result of all these tests carried out, the SEM images of a total of 18 samples, consisting of raw samples, rupture samples and corrosion samples, were taken and the test procedures were completed. As a result, according to the examinations and observations, when the weight losses in the corrosion tests, surface defects and the amount of corrosion in the sem images are examined, it has been observed that 1008 quality samples provide more optimum conditions when examined in mechanical tests.