A Study of technique in Peter Shaffer's 'The Royal Hunt of the Sun' and 'Equus'
Peter Shaffer'in 'The Royal Hunt of the Sun' (Güneşin Görkemli Avlanışı) ve 'Equus' (Küheylan) oyunlarının teknik açıdan incelenmesi
- Tez No: 81819
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL DİNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Peter Shaffer fikir ve mesajlarını topluma aktarabileceği en uygun oyun tekniğini bulabilmek için bazı değişik oyun biçimleri denemiştir. Avrupalı yazarlardan, özellikle Bertolt Brecht ve Antonin Artaud'dan etkilenerek bu tezin içeriği olan The Roval Hunt of the Sun (Güneşin Görkemli Avlanışı) ve Eguus (Küheyjan) oyunlarını yazmıştır. Bu iki oyunun teknik açıdan incelenmesi sonucu Shaffer'ın amacını, yani tiyatroda bir büyü yaratabilmek ve mesajlar vermek yoluyla seyircinin beğenisini kazanmak düşüncesini anlamaktayız. Yukarıda belirtilen iki yazardan etkilenen Shaffer'ın The Royal Hunt of the Sun adlı oyununda kullandığı sahne teknikleri şöyle özetlenebilir. Öncelikle sesler, ağlamalar, inlemeler ve ağıtları içeren çeşitli ses efektleri kullanmıştır. Bunlar dışında, yazar oyununda ayinsel etki yaratan kostümler, maskeler kullanmış, ve zaman akışını gösteren ve gerilimi artıran veya azaltan ışık etkilerine yer vermiştir. Shaffer'ın The Roval Hunt of the Sun adlı oyununda öngördüğü sahne son derece sadedir. Seyirciyi olaylar ya da karakterler hakkında bilgilendiren konuşmacı aracılığıyla da oyundaki eylemin akışını durdurmayı ve teatral bir büyü yaratmayı amaçlamıştır. Sıradan dilin yetersiz kaldığı kimi zamanlarda ise yazar taklit, jestler, ve vücut dili kullanmıştır. Ve son olarak, Peter Shaffer akıl ve iç güdü arasındaki çatışmayı yansıtan iki ana karakter kullanmıştır. Aynı şekilde Shaffer Eauus'da da Bertolt Brecht ve Antonin Artaud'dan etkilenerek ödünç almış olduğu kimi sahne tekniklerine yer verir. Bu oyununda Shaffer The Royal Hunt of the Sun oyunundan farklı olarak, oyunculardan oluşan bir koro kullanmıştır. Ancak bunun dışında yine maskeler kullanmış, gerilimi artıran ya da azaltan ışık efektlerine yer vermiş, ve sade bir sahnede iki başoyuncunun çatışmasını sergilemiştir. Dilin yetersiz kaldığı zamanlarda ise The Roval Hunt of the Sun oyununda olduğu gibi taklit, vücut dili, sessizlik ve duraksamalar yoluyla dili zenginleştirme yoluna gitmiştir. Bu tezin giriş bölümünde Peter Shaffer'ın tiyatro kariyeri ve genel anlamda eserlerinde başından beri gözlemlenen tekniksel değişimler ve aşamalar ele alınmıştır. Sonraki bölümlerde ise The Roval Hunt of The Sun ve Eauus oyunları Shaffer'ın geçirdiği tüm bu teknik değişimin ve aşamaların kusursuz birer ürünü olarak incelenmiştir. Sonuç olarak Shaffer'in Avrupalı yazarlardan Bertolt Brecht ve Antonin Artaud'nun oyun tekniklerinden esinlenerek yazmış olduğu bu iki oyunla teatral bir büyü yaratabildiği ve bu sayede mesajlarını seyirciye aktarabilmek için son derece uygun ortamlar yarattığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Peter Shaffer has experimented with forms to find the most suitable dramatic technique to express his ideas and messages to the public. He borrowed different stage techniques from the European playwrights namely Bertolt Brecht and Antonin Artaud, especially in The Royal Hunt of the Sun and Equus which are the main concern of this thesis. These two plays are analyzed technically and the result proves the playwright's goal which is to express his sociological and psychological messages in his theatre in order to get the praise of the public. Influenced by the above mentioned playwrights, Shaffer employs several different stage techniques in The Royal Hunt of the Sun and these can be listed as follows. In The Royal Hunt of the Sun Shaffer, first of all, employs sound effects such as sounds, cries, groans and laments. Apart from these, he employs period costumes, masks which create a ritualistic experience, and lighting effects which increase or decrease the tension and also indicate the flow of time. Shaffer presents The Roval Hunt of the Sun on a bare stage. The playwright employs a narrator who informs the audience about the characters and events in order to interrupt the dramatic action and to create a theatrical magic. Mime, gesture and physical language are used by Shaffer where ordinary language is inadequate. And finally, Peter Shaffer employs double protagonists symbolizing the confrontation between reason and instinct. Similarly, Peter Shaffer employs, in Equus. some stage techniques which he borrowed from Bertolt Brecht and Antonin Artaud. In Equus. unlike The Roval Hunt of the Sun. Shaffer employs a chorus which is composed of actors making noises to illustrate the presence of horses, but apart from this, he also employs masks for the actorswho play the roles of horses. Lighting effects, used by the playwright, serve to increase or to decrease the tension. The playwright employs a bare setting which may be resembled to a boxing-ring symbolizing the battle ground of double protagonists. Similar to The Royal Hunt of the Sun, in Equus mime, bodily language, silence and pauses help the playwright enrich the language. In the Introduction part of this thesis, the literary career of Shaffer is presented in relation to the developments and technical changes in his plays. In the following chapters The Royal Hunt of the Sun and Equus. which can be considered as perfect examples for presentation of changes and developments in Peter Shaffer's technique, are analyzed. As a conclusion, it is observed that Shaffer is said to have borrowed some stage techniques of the two European playwrights Bertolt Brecht and Antonin Artaud in order to create a theatrical magic and in this way he seems to create the most suitable forum to express his messages to the public in his two plays