İşbirliğine dayalı öğretim yönteminin kalıp hazırlama giyim uygulama teknikleri I. dersi kapsamındaki psikomotor öğrenme düzeyleri üzerine etkisi
The Impact of cooperative based teaching methods on pyscho-motor learning levels within the context of clothing application techniques I.
  1. Tez No: 81821
  2. Yazar: MERYEM ERASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKADDES ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu araştırmada, işbirliğine Dayalı Öğretim Yönteminin kalıp hazırlama giyim uygulama teknikleri I dersi kapsamındaki psikomotor öğrenme düzeyleri üzerine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma Nevzat Ayaz Anadolu Meslek ve Kız Meslek Lisesi Hazır Giyim Bölümü birinci sınıf öğrencilerinin oluşturduğu iki grup (50 öğrenci) üzerinde yürütülmüştür. Grup ikiye bölünerek, gruplardan birinde işbirliğine dayalı öğretim yöntemi iki farklı biçimde, diğerinde de geleneksel öğretim yöntemi kullanılmıştır. Araştırma altı hafta süre ile düz dar etek dikimi ünitesinde yürütülmüş ve deney deseni olarak kontrol gruplu son-test deseni kullanılmıştır. Bu araştırmanın verilerini toplamada, bilişsel ön koşullan ölçmek için, araştırmacı tarafından geliştirilerek uzman görüşleri ve madde istatistikleri sonuçlarına göre düzenlenen başarı testi ile, psikomotor beceri düzeylerini belirlemede yine araştırmacı tarafından geliştirilip konu alanı uzman görüşleriyle desteklenen gözlem formu kullanılmıştır. Ayrıca, psikomotor öğrenme düzeylerini belirlemeye dönük olarak araştırmacı tarafından hazırlanan gözlem formu da deneyin sonunda uygulanmıştır. Araştırmada, grupların test puanları açısından karşılaştırılmasında bağımlı ve bağımsız örneklemler için“t testi”ve“varyans analizi”kullanılmıştır. Araştırma sonuçları aşağıda özetlenmiştir, 1. İşbirliğine dayalı öğretim yönteminin uygulandığı gruptaki öğrencilerin psikomotor öğrenme düzeyleri kontrol grubundaki öğrencilerin psikomotor öğrenme düzeylerinden yüksektir.2. İşbirliğine dayalı öğretim yönteminin uygulandığı gruptaki öğrencilerin grup ürünü başarıları ile bireysel ürün başarıları arasında anlamlı bir farklılık yoktur. 3. İşbirliğine dayalı öğretim yönteminin uygulandığı gruptaki rollerin değiştirildiği grupla, rollerin değiştirilmediği grubun grup ürünü başarıları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. 4. İşbirliğine dayalı öğretim yönteminin uygulandığı gruptaki rollerin değiştirildiği grupla rollerin değiştirilmediği grubun bireysel ürün başarıları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. 5. İşbirliğine dayalı öğretim yönteminin uygulandığı gruptaki öğrencilerden rollerin değişmeden kaldığı gruptaki farklı rollere sahip öğrencilerin bireysel ürün başarıları arasında anlamlı bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study aims to determine the effect of Cooperative Learning on psychomotor learning in Course of Preparing Matrices Clothing Application Techniques I. The study carried out on two groups of students (50 students) in the first grade of Ready Made Clothing Department of Nevzat Ayaz Anatolian Vocational High School and Ankara Vocational High School for Girls. One of the groups was divided into two groups and used cooperative learning method was in two different styles. In the other group, traditional teaching method was used. The study has been carried out during the six weeks when the unit on preparing a simple skirt was covered. The experimental design was a post-test with a control group. Data for this study were collected using an achievement test prepared by the researcher in order to measure the cognitive prerequisites. The test was finalized after obtaining the results of the item statistics and the opinion of subject specialists. An observation form, prepared by the researcher and supported by subject specialist's opinion, was administered to determine the prerequisities level of psychomotor skills. Another observation form on the objectives and behavioral objectives of the unit, also prepared by the researcher and supported by subject specialist's opinion, was administered in order to determine the psychomotor learning level at the end of the study. Variance analysis and t-test were used to compare the“independent”and“dependent”samples in terms of test scores. The results of the survey are summarized as follows:IV 1. The level of psychomotor learning of the experimental group is higher compered to the level of psychomotor learning of the control group. And differences were significant. 2. There were no significant differences between the successes of the group products and individual products in the experiment group. 3. There were no significant differences between the group product successes of the group in which the roles were kept during the cooperative learning and the group in which the roles were changed during the cooperative learning. 4. There were no significant differences between the individual product successes of the individuals in which the roles were kept during the cooperative learning and the group in which the roles were changed during, the cooperative learning. 5. There were no significant differences between the individual product successes of the individuals in which the roles were kept during the cooperative learning.