Peygamber kıssalarında hüzün ve dinî başa çıkma
Sadness and religious coping anecdotes of the Prophets
  1. Tez No: 818203
  2. Yazar: ÖNDER USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN KIMTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Hüzün sevilen birinin veya nesnelerin kaybından veya sevilen birinin veya nesnenin yokluğundan kaynaklanan bir duygudur. Her insanın günlük hayatında gözlemlenebilen bu duygunun etkisi, kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bir insanın istenmeyen yaşam durumları karşısında hüzünlenmesi normaldir. Ancak bu duygu normal şartlarda istenmediği için kişilerin bu tür duygularla baş edebilmesi ruh sağlığı için gereklidir. İstenmeyen durumlar ve yaşam olayları ve bunların meydana getirdiği durumlar karşısında insanlar bazı başa çıkma faaliyetlerine başvururlar. Bu faaliyetlerin en önemlileri dinî inanç ve ibadetler, dua ve dinî değerlerdir. Dinî başa çıkma etkinlikleri bağlamında kişilerin peygamberlerin yaşadığı olaylardan ibret alabilmesi ve bu yolla kendi hüzünleriyle baş edebilmesi ya da onları dindirebilmesi ruh sağlığı açısından önemli bir husustur. Bu çalışmada ise tüm bu olguların ortaya konulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sadness is an emotion resulting from the loss of a loved one or object or the absence of a loved one or object. The effect of this feeling, which can be observed in the daily life of any individual, may differ from individual to individual. It is normal for an individual to be saddened by undesirable life situations. However, this feeling is not desirable. Being able to cope with such feelings is essential for mental health. In this context, people resort to some coping mechanisms. Among these mechanisms, the most important are religious rituals and religious values. In the context of religious coping mechanisms, it is an important issue in terms of mental health that the individual can take lessons from the events prophets lived and that they can cope with their sorrows or relieve them in this way. In the present study, the purpose was to uncover all these phenomena.