Sınır ve duvar kavramlarının 21. yüzyıl'da yeniden tartışılması: Attack on Titan/Titana Saldırı anime filmi üzerinden bir analiz
The conceptions of border and wall at the 21st century: An analysis of the Attack on Titan anime
- Tez No: 818204
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Tarihsel ve modern duvarların araştırıldığı bu çalışmada, duvarların varlığı ulus-devlet ve küreselleşme olguları etrafınca kronolojik olarak ele alınmaktadır. Küreselleşme söyleminin bir iddiası olan sınırların ortadan kalkması söylemi, günümüz şartlarında ters-yüz edilerek, ülke sınırlarında yükselen duvarlar, göç ve güvenlik, refaha erişimde eşitsizlik, hayatta kalma çabası gibi faktörler ekseninde incelenmektedir. Sınırlarda yükselen yeni duvarların Attack on Titan (Titana Saldırı) anime filmi üzerinden göstergebilim yöntemi kullanılarak analiz edildiği tezde, animenin üç bölümü çalışma kapsamına alınmıştır. Animenin konusu, dünyanın geri kalanından tamamen izole bir şekilde yaşayan, duvarların ardındaki bir ülkedir. Bu ülkenin sınırları duvarlar ile çevrelenmiştir ve duvarların dışındaki 'dev'lerden korunmak amacıyla bu duvarlar örülmüştür. Roland Barthes'ın Göstergebilim analiz yöntemi ve Mit çözümleme modeline uygun olarak duvarlar ve duvar endeksli olarak küreselleşme, göç, güvenlik, refah, eşitsizlik, özgürlük kavramları bağlamında yorumlanmıştır. Yapılan analizlerde de şu temel verilere ulaşılmıştır: Duvar korku unsurunun bir yansıması olarak gündemdedir ve yükselmektedir. Ayrıca yaşanan uluslararası göçler korkunun ve duvarların en önemli besleyici kaynağıdır. Ancak bu kaynak kendi içinde yaşadığı döngüsel bir durum olarak hiç bitmeyen ötekini oluşturmanın da dayanağıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, while examining the historical and modern walls, the existence of walls are examined chronologically around the phenomenon of nation-state and globalization. The discussion of the disappearance of borders, claimed by globalization discourse, is turned upside down in today's conditions. This is examined in the axis of the rising walls at the borders of the country and through factors such as migration and security, inequality in access to welfare, and the struggle for survival as the results of these walls. This thesis, looks at the new walls that are rising at the borders and examines them using the semiotic method and the anime“Attack on Titan”case study. The research focuses on three episodes of the“Attack on Titan”anime. The plot of this anime is based on a country behind walls, completely isolated from the rest of the world. The borders of this country are surrounded by walls and it was built to protect theme from the 'giants' outside the walls. In relation with Roland Barthes' Semiotic analysis method and Myth analysis model, this thesis interpreted the concepts such as walls and globalization, migration, security, welfare, inequality and freedom in relation to border studies. The following basic data were found in the analysis: The wall is on the agenda and rising as a reflection of the fear factor. In addition, international migration is the most important source of fear and walls. However, this source is also the basis for creating the never-ending other as a cyclical situation in itself.