Natürmort fotoğrafın gelişimi ve güncel fotoğraf sanatındaki örneklerinin incelenmesi
The development of still photography and investigation of its examples in contemporary photographic art
- Tez No: 818207
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ERİM GÜLAÇTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Natürmort Fransızcadan resim literatürüne girmiş kelimelerden birisidir. Konusu cansız nesneler veya varlıklar olan sanat eserine natürmort denilir. Fransızcada“doğa”için kullanılan“natura”ile“ölü”için kullanılan“morta”kelimelerinin birleşimiyle Türkçeye“ölü doğa”yahut“ölü tabiat”olarak çevirebileceğimiz resim sanatı için kullanılan bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Natürmort terimi ilk olarak 17. Yüzyılda Hollandalı ressamlar tarafından kullanılmış ve nesnelerin merkeze alınmasıyla ortaya çıkmış bir türdür. Hollanda Altın Çağ sanatçıları, detaylı çiçek tablolarını bir adım daha ileriye taşımışlardır. Memento Mori ''ölmek zorunda olduğunu hatırla'' anlamına gelen akımın tablolara yansıması olan Vanitas sanat akımı; tablolara hayatın geçici doğasına dair ipuçları yerleştirerek dönem natürmortlarına daha gizemli ve gotik bir hava katmıştır. Bu ipuçları genellikle kesilmiş çiçekler, kafatasları, mum, mumluklar ve devrik kum saatleri gibi zamanın sonunu tasvir eden objelerden oluşan kompozisyonlardır. Vanitas resimler, memento morilerin aksine keyif veren dünyevi zevkleri de kompozisyonda sergilemiştir. Bunlardan bazıları müzik aletleri, şarap ve kitap gibi objelerdir. Resim sanatında görülmeye başlanan bu tür, fotoğrafın icadıyla fotoğraf sanatında da sık olarak kullanılmaya başlanmıştır. Natürmort fotoğrafçılığın biçimsel olarak fotoğraf sanatında nasıl bir yer kapladığı, günümüzde natürmortun reklam fotoğrafçılığı içerisinde kendisini nasıl gösterdiği çalışmanın ana konusudur. Bu makale bir araştırma makalesidir. Çalışmanın sonunda elde edilen bulgulara göre, fotoğrafta natürmort tarzı, içerik olarak natürmort resimle benzerdir. Günümüzde reklam fotoğrafları, 17.yüzyılda Hollanda'da ortaya çıkan natürmort resim türünün birer yansımasıdır.
Özet (Çeviri)
Still life originates from French words that have entered the painting literature. A work of art whose subject is inanimate objects or beings is called a still life. The sovereignty of hosting as a concept used for painting business, which we can translate into Turkish as“dead nature”or“dead nature”by combining the words“natura”used for“nature”in French and“morta”used for“dead”. The term still life was first used by Dutch painters in the 17th century and is a genre that emerged with its emergence. Dutch Golden Age artists took elaborate flower paintings a step further. Vanitas art movement according to Memento Mori's current paintings meaning“remember you have to die”; He added a more mysterious and gothic atmosphere to the still lifes of the period by placing clues about the temporary journey of life in the paintings. These feathers are usually items that occasionally depict the end, such as grown flowers, skulls, candles, candle holders, and overturned hourglasses. Vanitas paintings also exhibited the pleasurable earthly pleasures in content that memento moris dislike. Some pieces are objects such as musical instruments, wine, and books. This genre, which started to be seen in the art of painting, is also frequently employed in the art of photography with the invention of photography. How the still life document occupies a place in his art as a formal photograph, and how the still life is exhibited in the advertisement document today is a main exhibit. This article is a research paper. According to what was obtained at the end of the study, natural style in photography is similar in content to natural painting. Birth advertising photographs are general features of still life painting that emerged in the Netherlands in the 17th century.