Yüzey-boya-çizgi ilişkileri
- Tez No: 21197
- Danışmanlar: DOÇ. ZAFER GENÇAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Geçmişin deneyimleriyle desteklenmiş yeniyi arama çabaları, yüzey-boya-çizgi kapsamında ele alındı. Yüzey-boya ve çizgi ilişkilerinde malzeme olabildiğince zengin ve farklı seçildi. Ve böylece bu tavır, yeniyi aramada önemli bir etkiye sahip oldu. Boyanın değişik yüzeylere uygulanması yeni sonuçların ortaya çıkmasına neden oldu. Rengin farklı yüzeyler üzerinde kullanılması da yeni sonuçlar doğurdu. Eski çalışmalardaki çizgisel elemanların sürdürülmesi, yeni çalışmalarda hareketlilik ve bütünlüğü oluşturan bir eleman olarak yer aldı. Öznel yaşantının kendine özgü değişkenliği malzemenin ve konunun sık sık değişmesine neden oldu. Bu nedenle konunun irdelenmesi oldukça geniş tutuldu. Ve böylece değişik türde çalışmaların bir arada oluşmasını sağlayarak, plastik dilde zenginlik de yaratılmaya çalışıldı. Araştırma konusu kapsamında yer alan çalışmalar tuval, kağıt ve tahta üzerine yağlıboya ve kolaj tekniğinde uygulandı. Çıkış noktası gecekondular ve natürmort görüntüleriydi. Bu çalışmadan seçilen dokuz resim tez ve sergi kapsamına alındı.
Özet (Çeviri)
İİ SUMMARY Searching efforts for new that was supported with the experiments of past, was helded which in the scopes of the surface -colour and line the material was choosen rich an different as possible. And this attitude also has got an importand effect for searching new. Using different material caused forms. Using colour on the different surfaces revealed the new results. Continuing the lines elements in the past works did situate in the new works as an elements that providing for activity and entirenty. Originally changeableness of personal life, often revealed various changes of material and subject. And so, investigations of the subject were expanded as possible. And it did also provide for revealing of different kind of works together and so it is created richness in the plastic language. Works were made in the extention of searching subject, oil and collage teachniques were applied on the canvas, paper and board. The starting points were shanties and still-life theese works were contained for thesis and exhibition.