Darbe ve muhtıra temalı Türk romanlarında aşk sosyolojisi (27 Mayıs 1960- 12 Mart 1971 - 12 Eylül 1980)
Sociology of love in Turkish novels about military coup and memorandum (May 27, 1960 - March 12, 1971 - September 12, 1980)
- Tez No: 818226
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAMSAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Political Science, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Bu çalışmada; 27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980 darbelerini konu alan romanlardaki aşk ilişkilerinin sosyo-politik bağlamda kurgulandıkları tespit edilmiştir. Sosyo-politik aşk kurgusunun, romanlardaki politik hadiseleri“aşk”üzerinden okumayı mümkün kıldığı ortaya konmuştur. Tespitler altı ana roman üzerinden yapılmıştır: Vedat Türkali- Bir Gün Tek Başına, Emine Işınsu- Tutsak, Füruzan- Kırkyedi'liler, Tarık Buğra- Gençliğim Eyvah, Mehmet Eroğlu- Yüz: 1981, Sevinç Çokum- Gece Rüzgârları. Çalışmanın birinci bölümünde roman analizlerine teorik bir zemin hazırlamak adına, aşkın Batı'daki ve Doğu'daki tarihi incelenmiştir. İkinci bölümde Tanzimat'tan Cumhuriyet'e aşk kavramının Türk romanında ne şekilde yer aldığı, değişimi ve toplumsal bağları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde öncelikle darbe ve aşk ilişkisi ele alınmış, çalışmaya konu olan askerî darbelerin tarihi özetlenmiştir. Ardından Türk romanında darbe teması ve darbe romanlarından örnekler irdelenmiştir. Nihayetinde ise söz konusu altı ana roman,“aşk sosyolojisi”perspektifinden analiz edilmiş; bu altı romanın, aşka ilişik unsurlar üzerinden mukayesesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been determined that the love relationships in the novels about the coups of May 27, 1960, March 12, 1971 and September 12, 1980 are fictional in the socio-political context. It has been revealed that socio-political love fiction makes it possible to read political events in novels through“love”. The findings are based on six main novels: Vedat Türkali- Bir Gün Tek Başına, Emine Işınsu- Tutsak, Füruzan- Kırkyedi'liler, Tarık Buğra- Gençliğim Eyvah, Mehmet Eroğlu- Yüz: 1981, Sevinç Çokum- Gece Rüzgârları. In the first part of the study, the history of love in the West and the East is examined in order to prepare a theoretical ground for the analysis of the novel. In the second part, the concept of love in the Turkish novel from Tanzimat to the Republic, its changes and social ties are discussed. The third section deals with the relationship between coups and love and summarizes the history of military coups. Then, the theme of coup in Turkish novels and examples from coup novels are analyzed. Finally, the six main novels in question were analyzed from the perspective of the“sociology of love”and these six novels were compared on the basis of elements related to love.