Annelerin zihin yönelimliliğinin çocuklarının zihin yönelimliliği ve empati becerileri üzerindeki etkisi
The effect of mothers' mind mindedness on their children's mind mindedness and empathy skills
- Tez No: 818227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKLEM TEKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, annelerin çocuğunu, kendine ait duygu ve düşünceleri olan bir birey olarak temsil etme eğilimi olarak tanımlanan annenin zihin yönelimliliğinin; çocuklarının zihin yönelimliliği, Tuhaf Hikayeler Testi ve Gözlerden Zihin Okuma Testi ile ölçülen zihinsel durum anlayışı ve empati becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca annelerin zihin yönelimliliğini kelime bilgisi kapasitesi, zihinsel durum anlayışı becerilerininin açıklayıp açıklamadığı test edilmiştir. Çalışmaya 7-10 yaş arasında ilkokula devam eden 51 çocuk ve anneleri olmak üzere toplam 102 kişi katılmıştır. Çalışmaya katılan annelerin zihin yönelimliliğini değerlendirmek için zihin yönelimlik prosedürü, zihinsel durum anlayışı becerilerini değerlendirmek için Gözlerden Zihin Okuma Testi ve Tuhaf Hikayeler Testi Sosyal Hikayeler bölümü uygulanmıştır. Çocukların zihin yönelimlilikleri için zihin yönelimlilik prosedürü, zihinsel durum anlayışı becerileri için Gözlerden Zihin Okuma Çocuk Formu, Tuhaf Hikayeler Testi Sosyal Hikayeler bölümü ve empati becerilerinin değerlendirilmesi için de KEDS Empatik Gelişim Ölçeği uygulanmıştır. Analizler sonucunda araştırmada annelere ait değişkenlerinden hiçbirisinin annelerin zihin yönelimliliğini yormadığı tespit edilmiştir. Yapılan regresyon analizleri sonucunda annelerin kelime bilgisi kapasitelerinin çocuklarının anneleri için sergiledikleri zihin yönelimliliklerini anlamlı olarak yordadığı tespit edilmiştir. Çocukların annelerine yönelik zihin yönelimlilikleri ile arkadaşlarına yönelik zihin yönelimlilikleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Ayrıca çocukların Gözlerden Zihin Okuma Testi puanlarının annelerine yönelik zihin yönelimliliklerini açıklamada anlamlı yordayıcı olduğu bulunmuştur. Yapılan hiyerarşik regresyon analizleri sonucunda çocukların annelerine yönelik zihin yönelimliliklerini, yaş ve Gözlerden Zihin Okuma Testi puanları ortak etkisinin anlamlı olarak yordadığı görülmüştür. Elde edilen bulgular sosyal etkileşimsel teori çerçeversinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of mothers' mind mindedness, which is defined as the tendency of mothers to represent their children as an individual with their own feelings and thoughts, on their children's mind mindedness, mental state understanding and empathy skills. In addition, it was tested whether mothers' mind mindedness was explained by their vocabulary capacity and mental state understanding skills. A total of 102 people, including 51 children between the ages of 7 and 10 attending primary school and their mothers, participated in the study. The mind mindedness procedure was used to assess the mind mindedness of the mothers participating in the study, the Reading the Mind in the Eyes Test and the Social Stories section of the Strange Stories Test were applied to assess their mental state understanding skills. The mind mindedness procedure was used to assess children's mind mindedness, Reading the Mind in the Eyes Test Child Form and the Social Stories section of the Strange Stories Test were used to assess their mental state understanding skills, and the KEDS Empathic Development Scale was used to assess their empathy skills. As a result of the analyses, it was determined that none of the variables of the mothers in the study predicted the mind mindedness of the mothers. As a result of regression analyses, it was found that mothers' vocabulary capacity significantly predicted their children's mind mindedness towards their mothers. There were significant positive relationships between children's mind mindedness towards their mothers and their mind mindedness towards their friends. In addition, it was found that children's Reading the Mind in the Eyes Test scores were significant predictors of their mind mindedness towards their mothers. As a result of the hierarchical regression analyses, it was found that the joint effect of age and Reading the Mind in the Eyes Test scores significantly predicted children's mind mindedness towards their mothers. The findings were discussed within the framework of social interactional theory.