Tire Necippaşa Kütüphanesinin teşhir ve tanziminin kültürel miras açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the exhibition and organization of Tire Necippaşa Library from the perspective of cultural heritage
  1. Tez No: 818229
  2. Yazar: ZOZAN TÜFEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ KOZBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Turizm, Museology, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu yüksek lisans tezinde İzmir ilinin Tire ilçesinde bulunan Necippaşa Kütüphanesi'nin işlevini sürdürebilmesi için hizmet politikalarını genişletip turizme kazandırılması üzerinde durulmaktadır. Zengin kültürel mirasa sahip olan bu kütüphane geçmişten günümüze bilgiyi aktaran bir köprü görevi üstlenmektedir. Ancak, kütüphanedeki kitap koleksiyonları genellikle Arapça, Farsça ve Osmanlı Türkçesi ile yazılmış nadir yazma ve eski harfli matbu kitaplardan oluşmaktadır. 1928'deki harf devriminden sonra, kütüphanenin hedef kitlesi daralmış olmasına rağmen günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başarmıştır. Günümüzde dijital kütüphanecilik alanındaki gelişmeler ve kütüphanedeki kitapların nadir eser yönergesine uygun olarak araştırmacılara çevrimiçi hizmet sunmaya başlaması ile tarihi kütüphane binasının bir kitap deposuna dönüşmesi ihtimaline neden olmuştur. Ancak, bu durumun değiştirilmesi ve doğru bir şekilde planlanmasıyla müze kütüphane konsepti ile turizm yönü bir araya getirilebilir. Kütüphanenin turizme kazandırılmasındaki rolü, kültürel mirasın koruması ve sürdürülebilirliği açısından gelecek nesillerin farkındalığının artırılmasında büyük önem taşımaktadır. Bu tez, Necippaşa Kütüphanesi'nin kültürel mirasının korunması, tanıtımı ve sürdürülebilirliğinde ziyaretçilerin rolünü ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the focus is on expanding the service policies of Necippaşa Library, located in the Tire district of Izmir Province, to sustain its function and promote tourism. With its rich cultural heritage, this library serves as a bridge that transfers information from the past to the present. However, the book collections in the library mainly consist of rare manuscripts and old-script printed books written in Arabic, Persian, and Ottoman Turkish. Despite the narrowing of its target audience after the alphabet revolution in 1928, the library has managed to survive until the present day.With the advancements in digital librarianship, the possibility of transforming the historical library building into a book warehouse arose, as the library's books are now provided online to researchers following the rare book directive. However, with appropriate planning and changes, the concept of a museum library combined with a focus on tourism can be applied. The role of the library in promoting tourism holds great importance in preserving and ensuring the sustainability of cultural heritage for future generations. This thesis aims to reveal the role of visitors in tprotecting, promoting, and sustainingNecippaşa Library's cultural heritage.