Örgüt kültürünün örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde örgütün duygusal yeteneğinin aracı etkisi: Bir araştırma
The mediating effect of organizational emotional capability on the effect of organizational culture on organizational commitment: A research
- Tez No: 818233
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ŞEBNEM ARIKBOĞA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Güncel alan yazında örgüt kültürü, örgütsel bağlılık ve duygusal yetenek konularını görmek mümkündür. Örgüt kültürü, örgüt üyeleri tarafından kabul edilen değerleri ifade etmektedir. Örgütsel bağlılık, örgüt paydaşlarından işgörenlerin örgütlerine olan bağlılıklarını ifade etmektedir. Duygusal yetenek ise kendinin ve başkalarının duygularını gözlemleme, ayırt etme, düşünce ve davranışlarda bunları göz önünde bulundurmaktır. Örgütün duygusal yeteneği ise işgörenlerinin duygularını algılayarak bu duygulara yönelik davranış sergilemesi şeklinde özetlenmektedir. Örgütlerin varlığı işgörenlerine bağlıdır ve dolayısıyla işgörenlerini algılamaları, sürdürülebilirlikleri açısından büyük önem taşımaktadır. Bağlılık; içten yakınlık, sevgi ve saygı gibi duygular temelinde yükselir. Örgütsel bağlılığın sağlanmasında, örgütün duygusal yeteneği bu noktada önem kazanmaktadır. Örgüt kültürü, duygu gibi değerlerin tüm paydaşlarca benimsenmesiyle oluşmaktadır. Çalışmada, Türkiye'deki akademisyenlerin örgüt kültürü ve duygusal yetenek algılamalarının örgütsel bağlılıklarına olan etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Verilere ulaşmak için dört bölümden (demografik bilgiler, örgüt kültürü ölçeği, örgütsel bağlılık ölçeği, duygusal yetenek ölçeği) oluşan anket formu hazırlanmıştır. 586 katılımcının katıldığı çalışmanın sonucuna göre; örgüt kültürü, örgütsel bağlılık ve örgütün duygusal yeteneği üzerinde pozitif yönde etkiye sahiptir. Örgüt kültürü, örgütsel bağlılığın alt boyutu olan devam bağlılığı üzerinde etkiye sahip değildir. Ayrıca örgüt kültürünün örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde, duygusal yeteneğin kısmi aracılık etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is possible to see the topics of organizational culture, organizational commitment and emotional capability in the current literature. Organizational culture expresses the all values accepted by the members of the organization. Organizational commitment refers to the commitment of employees, who are among the stakeholders of the organization, to their organizations. Emotional capability, on the other hand, is to observe and distinguish one's own and others' emotions, and to consider them in thoughts and behaviors. The emotional capability of the organization is summarized as perceiving the emotions of the employees and displaying behaviors towards these emotions. The existence of organizations depends on their employees, and therefore their perception of their employees is of great importance in terms of their sustainability. Commitment; it rises on the basis of feelings such as sincere intimacy, love and respect. In providing organizational commitment, the emotional capability of the organization gains importance at this point. Organizational culture is formed by the adoption of values suh as emotion by all stakeholders. In this study, it is aimed to reveal the effect of organizational culture and emotional capability perceptions of academicians in Turkey on their organizational commitment. In order to reach the data, a questionnaire consisting of four parts (demograpic information, organizational culture scale, organizational commitment scale, emotional capability scale) was prepared. According to the results of the study in which 586 paticipants participated; organizational culture has a positive effect on organizational commitment and emotional capability of the organization. Organizational culture has no effect on continuance commitment, which is a sub-dimension of organizational commitment. In addition, there is a partial mediation effect of emotional capability on the effect of organizational culture on organizational commitment.