Teknoloki kültürü ve dijital minimalizm: Z kuşağı üzerine analiz
Technology culture and digital minimalism: Analysis on generation Z
  1. Tez No: 818234
  2. Yazar: ESRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA MORVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Her şeyin dijitalleştiği çağda yeni bir toplumsal yapının oluşması kaçınılmazdır. Dijital teknolojilerin hayatın her alanını kuşatması beraberinde ağ toplumunu oluşturmuştur. Ağ toplumunun kültürünü ifade eden dijital kültür, toplumun bütün bir yaşama şeklini kapsamaktadır. Bu durum dijital teknolojileri ve sosyal medyayı kullanmanın kaçınılmaz olduğunu düşündüren bir bilinç yaratmaktadır. Dijital teknolojilerin bu aşırı kullanımı çeşitli sonuçlar doğurmaktadır. Bu sonuçların farkına varmaya çalışan ve dijital dünyaya tam anlamıyla katılmayarak kendi teknoloji kullanım felsefelerini oluşturan bireyler de vardır. Dijital teknolojilerden ve sosyal medyadan maksimum faydayı alarak minimum zararla kullanımını sınırlandıran kişiler, dijital minimalist felsefeyi benimsemişlerdir. Kısaca dijital çağa karşı bir direnç göstermektedirler. Tüm bunlar ışığında“Teknoloji Kültürü ve Dijital Minimalizm: Z Kuşağı Üzerine Analiz”isimli bu tez norm dışı görülmesine rağmen dijital iletişim teknolojileriyle arasına mesafe koyan bireylerin dijital minimalist olma sebeplerini ve bunu nasıl yaptıklarını ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu durumu özellikle Z Kuşağı üzerinden incelemek, dijital teknolojilerden vazgeçilebileceğini anlamak konusunda önemli olmuştur. Araştırmanın örneklemini oluşturan Z Kuşağı bireylerin dijital yerli olmalarına rağmen neden ve nasıl böyle bir duruş sergilediklerini öğrenmek kayda değer görülmüştür. Kartopu örneklem yöntemiyle belirlenen Z Kuşağına dahil (1995-2002) 20 kişi ile yapılan derinlemesine görüşmeler sonucunda elde edilen veriler, nitel içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların dijital teknolojileri kullanma şekilleri kategorilendirilmiştir. Bunun yanı sıra, Z Kuşağı bireyleri dijital minimalist olma yoluna iten sebeplerin; sosyal mecralardaki yapaylık, içeriklerin ilgi çekici bulunmaması, zaman yönetimini iyileştirmek, gizlilik ve mahremiyet olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the age where everything becomes digital, it is inevitable that a new social structure will be formed. The siege of digital technologies in all areas of life has created a network society. Digital culture, which expresses the culture of the digital age, covers the whole way of life of the society. This situation creates an awareness that it is inevitable to use digital technologies and social media. This excessive use of digital technologies has various consequences. There are also individuals who try to realize these results and form their own technology usage philosophies by not fully participating in the digital world. People who limit their use with minimum harm by getting maximum benefit from digital technologies and social media have adopted the digital minimalist philosophy. In short, they show a resistance to the digital age. In the light of all these, this thesis named“Technology Culture and Digital Minimalism: Analysis on Generation Z”aims to reveal the reasons for individuals who distance themselves from digital communication technologies and how they do it, although it is seen as out of the norm. Examining this situation especially through the Z Generation has been important in understanding that digital technologies can be abandoned. It is noteworthy to learn why and how the Generation Z individuals, who constitute the sample of the research, take such a stance despite being digital natives. The data obtained as a result of in-depth interviews with 20 people from Generation Z (1995-2002) determined by the snowball sampling method, were evaluated with the qualitative content analysis method. As a result of the research, the ways of using digital technologies of the participants were categorized. In addition, the reasons that push Generation Z individuals to become digital minimalists; artificiality in social media, uninteresting content, improving time management, confidentiality and privacy.