L. N. Gumilëv passionerlik kuramı'nın incelenmesi ve eski Türk tarihine tatbiki
Examination of L. N. Gumilëv's theory of passionarity and its application to ancient Turkic history
- Tez No: 818235
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Lev Nikolayeviç Gumilëv (1912-1992), Sovyet-Rus etnolog ve tarihçi olarak tanınan önemli bir akademisyendir. Gumilëv'un kuramı, toplumların tarih boyunca coğrafi ve etnik sınırları aşarak nasıl genişlediğini ve gerilediğini açıklamak için kullanılan“Etnogenez Kuramı”adı verilen özgün bir yaklaşımdır. Bu kuram, Türk tarihine de uygulanarak, eski Türk topluluklarının tarihsel gelişimi ve etkileşimleri hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Etnogenez kuramına dâhil ve çalışmamızın odak noktası olan“Passionerlik Kuramı”, Lev Gumilëv'un eserlerinin temelini oluşturan önemli bir kavramdır. Gumilëv, toplumların tarih boyunca belli bir coğrafi bölgede bir araya gelerek, birbirleriyle etkileşime girerek ve kolektif enerjiyle genişlemeye veya gerilemeye meyilli olduklarını savunmuştur. Bu kavram, toplumların tarihsel süreçte çeşitli dönemlerde nasıl güçlendiklerini ve zayıfladıklarını anlamak için yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Gumilëv'a göre,“Passionerlik Kuramı”, toplumların coğrafî sınırlarını aşarak etkileşimlerini ve kültürel alışverişlerini içeren bir süreçtir. Bu nedenle, bu kuramın eski Türk topluluklarının tarihine tatbik edilmesi, onların karmaşık ilişkilerini ve etkileşimlerini anlamak için değerli bir analitik araçtır.
Özet (Çeviri)
Lev Nikolayevich Gumilëv (1912-1992) is a prominent Soviet-Russian ethnologist and historian. His theory, known as the“Ethnogenesis Theory,”is an original approach used to explain how societies have expanded and declined throughout history, transcending geographical and ethnic boundaries. This theory has been applied to Turkic history, offering significant insights into the historical development and interactions of ancient Turkic communities. Central to our study and encompassed within the Ethnogenesis Theory is the concept of“Passionarity,”which forms the cornerstone of Lev Gumilëv's works. Gumilëv posited that societies tend to congregate within specific geographical regions, engaging in interactions and demonstrating collective energy that leads to expansion or contraction. This concept provides a fresh perspective on understanding how societies have strengthened or weakened during different historical periods. According to Gumilëv, the“Passionarity Theory”encompasses a process involving interactions and cultural exchanges that surpass geographical boundaries. As such, its application to the history of ancient Turkic communities serves as a valuable analytical tool, shedding light on their intricate relationships and interactions.