XVI.-XVII. yüzyıl Osmanlı tıbbi yazınında kahve tartışması
The coffee debate in Ottoman medical literature of the 16th-17th century
  1. Tez No: 818253
  2. Yazar: AYŞE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KOLÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez, XVI. yüzyılda ilk defa cereyan eden ve yaklaşık iki yüzyıl süren kahve tartışmalarını incelemeye tabi tutuyor. Bu incelemelerin merkeze aldığı konulardan ilki çeşitli yazma eser kütüphanelerinin envanterlerinden faydalanarak kahve hakkında ulemanın, bilhassa hekimlerin, kahve hakkındaki görüşlerinde zaman içerisinde gözlemlenen ilerleme ve gelişmelerin tespit edilmesi ve bunların yekûnunu bir anlatıda okuyucuya sunmaktır. Kahvenin 917/1512 tarihinde ilk kez fıkhi sorun haline gelmesiyle başlayacak olan bu serüven, kahve hakkında fikir belirten çeşitli hekim ve ulemaların görüşlerine değinildikten sonra XVIII. yüzyılda kahve hakkında verilen bir fetva ile son bulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the coffee discussion that took place for the first time in the 16th century and lasted for nearly two centuries. The first of the issues that these thesis focus on is to determine the progress and developments observed over time in the views of the ulema, especially physicians, about coffee by making use of inventories of various manuscript libraries , and to present their total to the reader in a narrative. This adventure will start with the fact which is coffee became a fiqh problem for the first time in 917/1512 and it will end with a fatwa about coffee which is written in the 18th century.