Analysis of human plasma N-glycopeptides by mass spectrometry using high-pH fractionation and hilic-based strategies
İnsan plazma N-glikopeptitlerinin kütle spektrometresi ile yüksek pH fraksiyonlama ve hılıc tabanlı stratejiler kullanılarak analizi
- Tez No: 818280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MEHMET KAYILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Glikozilasyon, yaygın bir post-translasyonel değişiklik olan ve çeşitli biyolojik süreçlerde önemli bir rol oynayan, aynı zamanda kanser gibi çeşitli hastalıklarla ilişkilendirilen bir süreçtir. Farklı glikozilasyon tipleri arasında özellikle N-glikozilasyon önemlidir. N-glikozilasyonun kesin tespiti ve karakterizasyonu için bir dizi zenginleştirme adımı gerekmektedir. Öte yandan, peptit parçalanma yöntemleri örnek karmaşıklığını azaltmada kritik bir adım oluşturur. Ayrıca, kütle spektrometrisi ile birleştirilen zenginleştirme stratejileri N-glikopeptitlerin analizi ve tanımlanması için önemlidir. Bu araştırma, peptit fraksiyonlama ve glikopeptit zenginleştirme stratejilerini içeren yöntemlerin kullanılarak N-glikopeptitlerin ve N-glikoproteinlerin tespit yöntemlerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, insan plazmasının glikkoproteomundan glikopeptitlerin tanımlanması açısından entegrasyon yöntemi ve doğrudan zenginleştirme yaklaşımının etkinliğini değerlendirmeyi hedeflemiştir. Sonuçlar, entegrasyon yönteminin 228 N-glikopeptit ve 95 N-glikoprotein tespit ederken, Pamuk-HILIC doğrudan zenginleştirmenin 95 N-glikopeptit ve 62 N-glikoprotein tespit ettiğini göstermektedir. Sonuç olarak, yüksek pH fraksiyonlama ile birlikte Pamuk-HILIC zenginleştirme yönteminin, glikopeptitlerin yapılarını ve fonksiyonlarını daha iyi nitelendirme yetenekleri sergilediği sonucuna varılmıştır. Anahtar Sözcükler : Glikozilasyon, N-glikozilasyon, Kütle Spektrometrisi, Zenginleştirme Stratejileri, Peptit Fraksiyonlama Yöntemleri, Hidrofilik Etkileşim Sıvı Kromatografisi (HILIC). Bilim Kodu : 92504
Özet (Çeviri)
Glycosylation, a prevalent post-translational modification, plays a significant role in diverse biological processes and exhibits associations with various diseases, including cancer. Among the different types of glycosylation, N-glycosylation is particularly prominent. The precise detection and characterization of N-glycosylation require a series of enrichment steps. On the other hand, peptide fragmentation methods constitute a crucial step in reducing sample complexity. Moreover, enrichment strategies coupled with mass spectrometry are essential for the analysis and identification of N-glycopeptides. This research aims to enhance the detection methods for N-glycopeptides and N-glycoproteins by employing strategies that involve peptide fractionation and glycopeptide enrichment. This study targeted to assess and compare the efficacy of an integration method and a direct enrichment approach in terms of identifying glycopeptides from the glycoproteome of human plasma. The results demonstrate that integration method detects 228 N-glycopeptides and 95 N-glycoproteins, while Cotton-HILIC direct enrichment detects 95 N-glycopeptides and 62 N-glycoproteins. In conclusion, the employment of Cotton-HILIC enrichment with high pH fractionation exhibits greater qualitative abilities in characterizing the structures and functions of glycopeptides. Key Words : Glycosylation, N-glycosylation, mass spectrometry peptide fractionation methods, Hydrophilic interaction liquid chromatography (HILIC). Science Code : 92504