Stratejik planlama ve stratejik yönetimin Türk kamu yönetiminde uygulanabilirliği
The Applicability of strategic planning and strategic management in Turkish public administration
  1. Tez No: 81833
  2. Yazar: BÜLENT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Hızla değişen dünyamızda bu değişimden kaynaklanan bir belirsizlik ortamı oluşmuştur. Tüm örgütler bu değişimin yaratacağı avantaj ve dezavantaj lan önceden kestirerek varlıklarım sürdürme ve geliştirebilme amacındadırlar. Değişimin bu denli yoğun yaşandığı günümüzde sadece sabit veriler ve tahminlere dayalı planların hazırlanması yeterli olmamaktadır. Örgütler umulmayan gelişmelere de uyum sağlayabilecek, ani ihtiyaç ve beklentileri karşılayabilecek esneklikte plan ve stratejileri oluşturmak durumundadırlar. Ellerindeki kaynaklar ile ulaşmak istedikleri amaçlar arasında rasyonel bir uyum ortamı sağlaması gereken örgütler, bunu ancak stratejik planlama ve stratejik yönetim ile gerçekleştirebilirler. Stratejiye sahip olmayan örgütler amaçlarını net olarak belirleyemez, amaçlan saptamak için gerekli vizyonu oluşturamaz. Böyle olunca da oluşan yeni şartlan gereği gibi değerlendiremez, çünkü kendilerine yol gösterecek olan planlamayı gerekli şekilde yapmamışlardır. Bu tür örgütler gelişmelerin gerisinde kalarak sürekli reaktif bir tavır geliştirir ve artan rekabet ortamında diğer örgütlerin gerisinde kalarak yok olmaya mahkum olurlar. Stratejik planlamanın yapılmadığı örgütlerde elde bulunan kaynaklar etkin ve verimli bir şekilde kullanılamazlar, çünkü ellerindeki kaynaklan ve çevresel şartlan iyi analiz edecek şekilde derin bir planlama yapmamışlardır. Bu tür örgütler çevrelerinde oluşan firsatlan göremedikleri gibi, kendileri için oluşan tehditleri de farkedemez ve içinde bulunduklan sektörde etkin bir rekabet gücüne sahip olamazlar. Stratejik planlama ve stratejik yönetim anlayışından yoksun olan örgütler, günlük kararlarla yönetilen ve ani değişikliklere karşı önceden tedbir almayan bir tarzda yönetildiklerinden çevrelerinde oluşan en ufak dalgalanmalardan ve tehlikelerden kolaylıkla ve büyük ölçüde etkilenirler. Stratejik yönetim ve stratejik planlama anlayışı özel sektörde olduğu gibi kamu kesiminde de yerini almalıdır. Kamu yararına hizmet verme zorunluluğu olan devlet, hitap ettiği kitlenin büyüklüğü ve çeşitliliği nedeniyle stratejik yönetim ve planlama anlayışım belki özel sektörden de fazla uygulamak zorundadır. Kamu kesiminin bünyesinde barındırdığı çalışan sayısının fazla olması ve geçmişten gününümüze kadar oluşmuş olan köklü bürokratik yapısı, ani değişimlere uyumIll sağlamaya engel teşkil eden, yenilik yapmayı zorlaştıran bir haldedir. Bu bakımdan stratejik planlama ve yönetim anlayışının önemi kamu kesimi için daha da artmaktadır. Kamu kesiminde stratejik planlama çok dikkatli bir şekilde hazırlanmalı, hantal yapısı göz önüne alınarak ani gelişmelere uyum sağlamayı kolaylaştıracak alternatif stratejiler önceden belirlenmelidir. Stratejik planlama ve yönetim anlayışının uygulanabilmesi için örgütsel yapıda varolması gereken esnekliğin kamu kesiminde de oluşturulabilmesi gerekmektedir. Örgütsel yapının esnek olmasını engelleyen faktörlerin dikkatle ele alınması, bu esnek yapıya ulaşmayı sağlayacak düzenleme ve gerekiyorsa yeniden yapılanmanın gerçekleştirilmesi bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada stratejik yönetim ve stratejik planlama anlayışının hem kamu hem de özel kesimde uygulanmasının bir zorunluluk olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, Türk Kamu Kesiminde, özellikle planlı kalkınma döneminin başlangıcından günümüze kadar yapılan çalışmalar ele alınarak değerlendirilmiştir. Ayrıca Türk Kamu Kesiminde var olan sorunlar ele alınarak bu sorunlar nedeniyle oluşan yapının stratejik planlama ve yönetim anlayışının gereği gibi uygulanmasını engellediği ortaya konulmaya çalışılmış; bu tıkanıklığı giderecek yeniden yapılanma çalışmaları üzerinde durulmuştur. Bunun yanısıra Türk Kamu Yönetimi ile Amerikan Kamu Yönetiminde yapılan çalışmalar karşılaştırılarak ülkemizde stratejik planlama ve yönetim anlayışının uygulanmasını sağlayacak düzenlemelerle ilgili öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In a rapidly changing world, a state of uncertainty is caused by these changes. All organizations aim to maintain their existence and develop themselves by forecasting the advantages and disadvantages of these changes. Due to the frequent changes encountered in these days, to prepare plans merely based on static data and forecast is not sufficient. The organizations have to build up flexible plans and strategies that can be adapted to unexpected developments and meet urgent needs and expectations. The organizations, that have to form a rational and concordant environment between the available sources and the aimed goals, can only achieve this by means of strategic planning and administration. The organizations lacking any strategy can neither determine their goals clearly nor create a proper vision to set them. Therefore, they cannot sufficiently evaluate the new circumstances; since, they have not properly formed the planning, which leads them to the right path. These organizations, remaining behind the developments, constantly create a reactive attitude and in the growing world of competition, they remain far behind other organizations and are destined to disappear. In the organizations where strategic planning is not accomplished, the available sources can neither be allocated effectively nor efficiently; because, they have not made such an extensive planning that enables the analysis of the available sources and of the environmental conditions. Such organizations cannot realize the opportunities around, notice the threads and they cannot have an effective competitive power in their sector. Since the organizations that lack understanding of strategic planning and administration are directed by means of daily decisions and are not prepared to immediate changes, they are affected easily and severely by any kind of fluctuation and danger. The concept of strategic planning and administration should be adapted not only by the private but also the public sector. The state, which is obliged to serve the public benefit, has to apply strategic planning and administration even more than the private sector belonging to the size and variety of the people being served. The enourmous number of public employees and the bureaucratic structure formed in theyears, hinder renovations and getting adapted to immediate changes. Therefore, the concept of strategic planning and administration becomes more vital for the public sector. In the public sector, strategic planning has to be prepared attentively and with regard to its clumsy structure, alternative strategies enabling adaptation to immediate changes should be prepared in advance. In order to apply strategic planning and administration, the public sector should have the flexibility that has to be present in a organizational structure. It is an obligation to evaluate the factors obstructing the flexibility of the organizational structure and to constitute the necessary arrangements and reconstruction to attain this structure. This study aims to demonstrate that the application of the concept of strategic planning and administration both in the private and the public sectors is a must. In this context, in the Turkish Public Sector, especially the studies carried out since the beginning of the planned development period have been evaluated. Moreover, the existing problems of the Turkish Public Sector have been evaluated to reveal that the structure related to these problems obstructs the application of the strategic planning and administration and also the restructuring endeavours to solve this problem have been pointed out. Studies carried out in the Turkish and American Public Sector have been compared and suggestions have been made to implement the concept of strategic planning and administration in our country.