Bacillus sp. suşlarından proteaz üretimi
Protease production from Bacillus sp.
- Tez No: 818342
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜVENMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada küçükbaş hayvan üretimi yapılan çiftlik kesimhane toprağından izole edilen Bacillus sp. G17 suşundan proteaz üretilmiş ve enzimin karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla izole edilen 203 suş proteolitik aktivite bakımından test edilmek üzere Skimmed Milk Agar(SMA) besiyerinde 37°C'de 48 saat inkübe edilmiştir. Koloni morfolojisi bakımından değerlendirilen örneklerden etrafında şeffaf zon oluşturan 71 suş, proteaz pozitif olarak değerlendirilmiştir. Kısmi olarak saflaştırılan proteazın 50°C ve pH 8,0'de optimum aktivite gösterdiği saptanmıştır. Enzimin karakterizasyon sonuçlarına göre pH 4,0-6,0 aralığında ortalama %95 aktiviteye sahip olması asidik ortamda çalışılmaya elverişli olduğunu göstermiştir. 20°C-40°C aralığında yüksek oranda kararlılık da sağladığı belirlenmiştir. Farklı kimyasalların proteolitik aktiviteye olan etkisi test edildiğinde 5 mM TEMED ile proteaz aktivitesinin arttığı, Triton X-100, Tween 80 ve EDTA nın 1 mM ve 5 mM konsantrasyonlarının tümünün enzimi inhibe ettiği görülmüştür. 1 mM CaCl2 ve MnCl2 nin enzim aktivitesini sırasıyla %9 ve %5 artırdığı gözlenmiştir. Elde edilen bulgular, Bacillus sp. G17 suşundan üretilen proteaz enziminin endüstriyel kullanım potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, protease was produced from the Bacillus sp. G17 strain isolated from the slaughterhouse soil of a farm where small ruminants are produced and the enzyme was characterized. For this purpose, 203 isolated strains were incubated in Skimmed Milk Agar (SMA) medium at 37°C for 48 hours to be tested for proteolytic activity. Among the samples evaluated in terms of colony morphology, 71 strains that formed a transparent zone around were evaluated as protease positive. It was determined that the partially purified protease showed optimum activity at 50°C and pH 8.0. According to the characterization results of the enzyme, it has an average activity of 95% in the pH range of 4.0-6.0, showing that it is suitable for working in an acidic environment. It has also been determined that it provides high stability in the range of 20°C-40°C. When the effect of different chemicals on proteolytic activity was tested, it was observed that protease activity increased with 5 mM TEMED, and 1 mM and 5 mM concentrations of Triton X-100, Tween 80 and EDTA all inhibited the enzyme. It was observed that 1 mM CaCl2 and MnCl2 increased enzyme activity by 9% and 5%, respectively. The results obtained, Bacillus sp. It shows that the protease enzyme produced from the G17 strain has the potential for industrial use.