Ortaöğretim müzik öğretiminde harmanlanmış öğrenme yaklaşımlarından ters yüz öğrenme modeli uygulaması
The application of flipped classroom model from blended learning approaches in secondary school music teaching
  1. Tez No: 823573
  2. Yazar: NUR DİDEM TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AJDA ŞENOL SAKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüzde geleneksel öğretmen merkezli yaklaşımın halen kullanılmakta olduğu, öğretimin düz bir anlatımdan oluştuğu ve öğrencinin pasif bilgi alan konumunda olma durumu sıklıkla eleştirilmektedir. Buna göre çevrimiçi (online) eğitimin yüz yüze eğitim ile birleştirildiği bir model olarak tanımlanan ters yüz öğrenme modelinin Türkiye'de genel müzik eğitimi alan öğrencilerin akademik başarısına olan katkısının ne düzeyde olacağı merak konusu olmuştur. Araştırmada belirlenen konular kapsamında ortaöğretim müzik öğretiminde harmanlanmış öğrenme yaklaşımlarından ters yüz öğrenme modeli ile gerçekleştirilen eğitimin öğrencilerin başarılarına katkısı ile gruplar arası başarı durumu düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Deney grubunun 21, kontrol grubunun ise 28 öğrenciden oluştuğu araştırmada 8 haftalık eğitim süreci sonrası katılımcılara bilgi testi ve ölçü tamamlama soruları uygulanmıştır. Bilgi testi ve ölçü tamamlama soruları açısından verilerin çözümlenmesinde t testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulardan bilgi testi genelinde ve ölçü tamamlama sorularında deney ve kontrol grubu öğrenci başarı puanları arasında anlamlı bir fark olduğu ve bu farkın deney grubu lehinde olduğu belirlenmiştir. Buna göre ters yüz öğrenme modeli ile gerçekleştirilen müzik derslerinin öğrenci başarı düzeyine olumlu katkılar sağladığı sonucuna varılmıştır. Kazanımlara yönelik farklılıklar incelendiğinde ters yüz öğrenme modeli ile Temel Müzik Bilgileri ünitesine yönelik gerçekleştirilen müzik derslerinin öğrencilerin“Temel müzik yazı ve ögelerini kullanır”kazanımını ve“Basit ölçüleri tanır”kazanımını gerçekleştirmede olumlu etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Buna karşın“Bileşik ölçüleri tanır”ve“Türk müziği usullerinin vuruşlarını tanır”kazanımlarına yönelik olarak gerçekleştirilen öğretim modellerinin öğrencilerin başarı düzeylerinde herhangi bir farklılık yaratan etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Tüm bu sonuçlar doğrultusunda araştırmacılara söz konusu öğrenme modelinin genel müzik eğitiminde sadece akademik başarıya değil motivasyon, sosyal beceri, dikkat dağınıklığı ve öğrenme temposu konularına etkisinin de incelenmesine yönelik çalışmaların gerçekleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the fact that the traditional teacher-centered approach is still being used, the teaching consists of a straight narrative, and the student is in a passive information-receiving position is often criticized. Accordingly, it has been a subject of interest to what extent the flipped learning model, which is defined as a model in which online education is combined with face-to-face education, will contribute to the academic success of students getting music education in Turkey. Within the scope of the subjects determined in the research, it is aimed to evaluate the contribution of the education carried out with the flipped learning model, one of the blended learning approaches in secondary school music education, to the success of the students and the level of success between the groups. In the study, the experimental method, one of the quantitative research methods, is used. In the study, which consisted of 21 students in the experimental group and 28 students in the control group, knowledge test and measurement completion questions were applied to the participants after the 8-week training period. T test is used to analyze the data in terms of knowledge test and measurement completion questions. From the findings obtained, it was determined that there is a significant difference between the experimental and control group student achievement scores in the knowledge test and the measurement completion questions, and this difference is in favor of the experimental group. Accordingly, it is concluded that the music lessons carried out with the flipped learning model contributed positively to the level of student achievement. When the differences in the achievements are examined, it is concluded that the music lessons for the Basic Music Knowledge unit with the flipped learning model has a positive effect on the students' achievement of“Uses the basic music writing and elements”and measures has a positive effect“Recognizes simple measures”. On the other hand, it has been determined that the teaching models implemented for the achievements of“Recognizes the compound meter”and“Recognizes the beats of Turkish music styles”do not have any effect on students' achievement levels that make any difference. In line with all these results, it is suggested to researchers that studies should be conducted to examine the effects of the flipped learning model not only on academic achievement but also on motivation, social skills, distraction and learning tempo in general music education.