Sınıf öğretmenlerinin benimsedikleri eğitim felsefeleri ile uyguladıkları sınıf yönetimi stilleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Researching the relationship between the educational philosophy of pri̇mary school teachers' and the classroom management styles they applied
  1. Tez No: 818374
  2. Yazar: SUMMANİ AVALIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİRİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin eğitim felsefesi inançlarını ve sınıf yönetimi stillerini araştırmak ve eğitim felsefesi inançları ile sınıf yönetimi stilleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçlar doğrultusunda nicel yöntemlerden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, basit seçkisiz örnekleme yoluyla seçilmiş İstanbul- Esenyurt ilçesindeki 113 sınıf öğretmenidir. Verilerin toplanmasında, Bosworth'un (1997) geliştirdiği ve Sezer ve Aktan'ın (2018) Türkçeye uyarladığı“Sınıf Yönetimi Stilleri”ölçeği ile Yılmaz, Altınkurt ve Çokluk'un ( 2011) geliştirdiği“Eğitim İnançları Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerle toplanan verilerin yönelik frekansları ve yüzdelik dağılımı alınmıştır. Verilerin normal dağılıp dağılmadığını belirlemek amacıyla ölçeklere ait Q-Q Plot grafikleri ile çarpıklık ve basıklık ölçüleri analiz edilmiştir. Normal dağılım olduğu görülmüştür. Ölçek puanlarının cinsiyete göre kıyaslanmasında bağımsız gruplar t test kullanılırken, eğitim verilen sınıf, mesleki kıdem ve eğitim felsefesine göre karşılaştırılmasında tek yönlü varyans (ANOVA) analizi kullanılmıştır. ANOVA analizinde gruplar arasında anlamlı farklılık olması durumunda gruplar arasında ikili karşılaştırmalarda post hoc test olarak Tukey HSD kullanılmıştır. Ölçek puanları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla Pearson Korelasyon analizi kullanılırken, eğitim inançlarına yönelik algı düzeyinin sınıf yönetim stilleri üzerindeki etkisinin incelenmesinde Çoklu Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak, araştırmaya katılan öğretmenlerin“ilerlemecilik”algı düzeyleri ile otoriter-baskıcı sınıf yönetimi stili algı düzeyleri arasında ters yönde ve düşük düzeyde anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. İlerlemecilik“ felsefesi algı düzeyleri ile ”koruyucu sınıf yönetimi stili“ algı düzeyleri arasında olumlu ve orta düzeyde ilişki saptanmıştır. Otoriter sınıf yönetimi stili üzerinde en çok etkili olan eğitim felsefesi ”esasicilik“ olmuştur. ”ilerlemecilik“ eğitim felsefesi ”koruyucu" sınıf yönetimi stilini anlamlı düzeyde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the philosophy of education beliefs and classroom management styles of classroom teachers and to examine the relationship between the philosophy of education beliefs and classroom management styles. For these purposes, the relational survey model, one of the quantitative methods, was used. The study group of the research is 113 classroom teachers in the Istanbul-Esenyurt district, selected through simple random sampling. The“Classroom Management Styles”scale developed by Bosworth (1997) and adapted into Turkish by Sezer and Aktan (2018) and the“Educational Beliefs Scale”developed by Yılmaz, Altınkurt, and Çokluk (2011) were used to collect the data. Frequencies and percentage distribution of the data collected with scales were taken. To determine whether the data is normally distributed, Q-Q Plot charts of the scales and skewness and kurtosis measures were analyzed. Normal distribution was observed. While independent groups t-test was used to compare the scale scores according to gender, one-way analysis of variance (ANOVA) was used to compare them according to class, professional seniority, and educational philosophy. Tukey HSD was used as a post hoc test in pairwise comparisons between groups in case of significant differences between groups in ANOVA analysis. While Pearson Correlation analysis was used to examine the relationship between scale scores, Multiple Linear Regression analysis was used to examine the effect of perception level towards educational beliefs on classroom management styles. As a result, it has been determined that there is a negative and low-level significant relationship between the perception levels of“progressivism”of the teachers participating in the research and the perception levels of authoritarian-oppressive classroom management style. A positive and moderate relationship was found between the perception levels of the philosophy of“progressivism”and the perception levels of“protective classroom management style”. The educational philosophy that was most influential on the authoritarian classroom management style was“essentialism”. The“progressive”education philosophy significantly predicts the“protective”classroom management style.