Nikotinin embriyonal kemik gelişimi üzerindeki teratojenik etkisine karşı vitamin E'nin koruyucu rolü
The protective role of vitamin E against teratogenic effect on nicotinin embryonal bone development
  1. Tez No: 818383
  2. Yazar: HATİCE SUSAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN AYCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünyada 1,5 milyar dolayında kişi tütün ürünü kullanmakta ve Türkiye diğer ülkelerle kıyaslandığında 10. sırada yer almaktadır. Tütünün en sık kullanım biçimi olan sigarada bağımlılığa yol açan temel psikoaktif madde nikotindir. Nikotin hem amniyon sıvısında hem de fetal kord kanında tespit edilmiş olup plasental bariyeri geçtiği saptanmıştır. Hamilelikte nikotine maruz kalmak; düşük, plasenta previa, ölü doğum, konjenital kalp hastalığı, kas-iskelet sistemi defektlerinin görülme riskini artırmaktadır. Nikotin gibi teratojenik maddelere karşı koruyucu olarak antioksidanlar kullanılmaktadır. Bu çalışmada nikotinin düşük (3mg/ kg) ve yüksek (6 mg/kg) dozlarının sıçan fetuslarının ön ve arka ekstremite kemiklerinde ortaya çıkaracağı olası değişiklere karşı, E vitamini'nin koruyuculuğu araştırıldı. Her gruba 3 adet gebe sıçan düşecek şekilde 6 grup oluşturuldu. Çalışmadaki gruplar; kontrol, E vitamini, nikotinin düşük dozu, nikotinin düşük dozu+ E vitamini, nikotinin yüksek dozu, nikotinin yüksek dozu+ E vitamini olarak belirlendi. Deney gruplarına gebeliğin 1. ve 20. günleri arasında her gün nikotin uygulanırken; tedavi gruplarına nikotinle birlikte 60 mg/kg E vitamini verildi. Gebeliğin 20. gününde fetuslar sezeryanla alındı. Fetusların ağırlık ve baş-kıç uzunlukları tespit edildi. Ön ve arka ekstremite kemik gelişimleri ikili iskelet boyama tekniği ile değerlendirildi. Kemik ve kemikleşme uzunluğuna ait en kısa ölçüm nikotinin yüksek doz grubunda idi. Kemikleşme yüzey alanı değerlerinin de en düşük nikotinin yüksek doz grubunda olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
According to the World Health Organization, around 1.5 billion people use tobacco products in the world and Turkey ranks 10th when compared to other countries. The frequent use of tobacco is the basic psychoactive substance nicotine which leads to the dependence of internal cigarette form. Nicotine was detected both in the amniotic fluid and in the fetal cord blood and it was determined that the placental barrier passed. Nicotine exposure during pregnancy increases placenta previa, stillbirth, congenital heart disease, musculoskeletal system defects. Antioxidants are used as preservatives against teratogenic substances such as nicotine. In this study, the protection of vitamin E was investigated against possible changes in nicotine low (3 mg/kg) and high (6 mg/kg) doses that would occur in the anterior and posterior limb bones of rat fetuses. In each group, 3 groups of pregnant rats were divided into 6 groups. Working groups; control, vitamin E, nicotine low dose, nicotine low dose + vitamin E, nicotine high dose, nicotine high dose + vitamin E. Experimental groups everyday received nicotine at 1 and 20 days of gestation; Treatment groups received 60 mg/kg vitamin E along with nicotine. On the 20th day of pregnancy, rats were sacrificed and fetuses were removed. The weights and head-to-tail lengths of the fetuses were determined. Anterior and posterior extremity bone development was assessed by double skeletal staining technique. The shortest measurement of bone and ossification length was in the high dose group of nicotine. It was also found that the lowest surface nicotine levels were found in the high dose group.