Kronik böbrek hastalığının gelişimi ve ilerlemesinde kompleman reseptörlerinin gen polimorfizmlerine bağlı işlevsel farklılıkların rolü
The role of functional differences related to complement receptors' gene polymorphisms in chronic kidney disease development and progression
- Tez No: 818382
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ATAK YÜCEL, PROF. DR. SIDIKA ESRA BASKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kronik böbrek hastalığı küresel bir sağlık sorunudur. Altta yatan nedenden bağımsız olarak bu enflamatuvar süreçte, renal fibrozis gelişimiyle ilerler. Kronik böbrek hastalığında ortaya çıkan bu enflamatuvar süreçte kompleman sistemi de önemli bir rol oynamaktadır. Kompleman 5a ve reseptörünün kronik enflamasyonda ve renal fibrozis gelişimde etkin oldukları gösterilmiştir. Bu çalışma ile C5aR1 450 C/T tek gen polimorfizminin sonucu ortaya çıkabilecek işlevsel farklılıkların kronik böbrek hastalığının gelişimi ve ilerlemesi üzerine etkileri incelenmiştir. 76 kronik böbrek hastalıklı ve 24 sağlıklı çocuğun enflamasyon belirteçleri, serum kompleman 3, 4, 5a ve kompleman 5a reseptörü düzeyleri, C5aR1 450 C/T tek gen polimorfizmi sonuçları ile karşılaştırıldı. Çalışma grubumuzda C5aR1 (450) C>T tek gen polimorfizminin doğrudan kronik böbrek hastalığı gelişimi için tek başına risk faktörü olabileceği gösterilemedi. Bununla birlikte C5aR1 (450) C>T tek gen polimorfizminin kronik böbrek hastalığı olan çocuklarda gelişen kronik enflamasyonla ilişkili olabileceği saptandı. Bu tek gen polimorfizminin enflamasyon belirteçleri ve serum kompleman C3, C4, C5a ve C5aR1 düzeyleriyle ilişkisi ortaya konuldu. Bu alanda yapılacak daha geniş kapsamlı çalışmalar hastalığın mekanizmasının anlaşılması ve yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi için yararlı olacaktır
Özet (Çeviri)
Chronic kidney disease is a global health problem. Regardless of the underlying cause, it progresses to renal fibrosis in this inflammatory course. Complement system plays an important role in this inflammatory course during the development of chronic kidney disease. It was demonstrated that complement 5a and its receptor are effective in the development of chronic inflammation and renal fibrosis. We examined effects of functional differences related to C5aR1 450 C>T single gene polymorphism on the development and progression of chronic kidney disease. Seventy-six children with chronic kidney disease and 24 healthy children were compared for inflammatory markers, serum complement 3, 4, 5a and complement 5a receptors levels with C5aR1 450 C>T single gene polymorphism results. In our study group, it cannot be demonstrated the direct effect of C5aR1 450 C>T single gene polymorphism on the development of chronic kidney disease as a single risk factor. Although this finding, the relation between C5aR1 450 C>T single gene polymorphism and chronic inflammation in children with chronic kidney disease was detected. Relation between this single gene polymorphism and inflammatory markers, serum complement 3, 4, 5a and complement 5a receptor levels was demonstrated. More comprehensive studies in this area will be helpful for increasing the knowledge about the mechanism of the disease and the development of the new treatments methods.